Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Kasım’da Ne Karar Verecek? Anket Sonuçlandı

Foreks Haber Anketi’ne katılan 22 ekonomist, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz oranlarına yönelik beklentilerini paylaştı. Medyan tahminler ne? İşte detaylar;
TCMB Kasım’da Ne Karar Verecek? Anket Sonuçlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faiziyle ilgili kararını 23 Kasım Perşembe günü açıklayacak. Foreks Haber Anketi’ne katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu faizin 250 ban puan artırılarak yüzde 35 seviyesinden yüzde 37,50 düzeyine çıkacağını düşünüyor.

22 ekonomist arasında en yüksek tahmin yüzde 40, en düşük tahmin 37,50 oldu. 21 ekonomistin 18’i 250 baz puanlık artış beklediğini belirtti.

Ankette, 2023 yıl sonuna ilişkin görüşlerini paylaşan 2 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 40 oldu. Yıl sonu için en yüksek tahmin yüzde 40, en düşük beklenti ise yüzde 37,50 oldu.

12 ay sonrasına yönelik haftalık repo faizi sorusu için 6 ekonomistin medyan tahmini yüzde 36 oldu. Ankete göre ekonomistler 2024’ün sonunda faizin yüzde 35 olacağını düşünüyor.

Trive Yatırım Araştırma Direktörü Dr. Tuğberk Çitilci, Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsünde yavaşlama temposu beklediklerini söyledi. Kasım toplantısı için tahminlerinin 250 baz puan artış ve yüzde 37,50 seviyesi olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Faiz konusunda yılın yüzde 40 ile kapanmasını bekleyen Çitilci, yerel seçimlere işaret etti ve “bekle-gör” politikasının olacağını paylaştı. Buna ilişkin sinyallerin ve yönlendirmelerin Ocak ayında yapılacak ABD yatırımcı günlerinde geleceğini vurguladı.

TCMB, 26 Ekim’de yaptığı toplantıda politika faizini yüzde 30’dan yüzde 35’e çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın