Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan TCMB’nin Faiz Kararı Beklentisini Paylaştı

Yurt içi piyasalar bu hafta TCMB’nin açıklayacağı faiz kararın beklerken, yabancı kurumlar beklentilerini paylaşmaya devam ediyor.
JPMorgan TCMB’nin Faiz Kararı Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Bu haftanın en çok beklenen verisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak Kasım ayı faiz kararı olacak. Yabancı kurumlar ise toplantıdan çıkacak karara ilişkin tahminlerini paylaşıyor.

Tahminler TCMB’nin önceki toplantılara göre Kasım toplantısında daha sınırlı bir sıkılaşma kararı alacağı yönünde. Ekonomistler 250 baz puan ile politika faizinin yüzde 37,5 seviyesine çıkarılmasını bekliyor. ABD’li yatırım bankası JPMorgan, TCMB’nin Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına ilişkin beklentisini paylaştı.

Morgan Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik, TCMB’nin Kasım toplantısında politika faizini 250 baz puan artışla yüzde 37,50 seviyesine çıkaracağı tahminini paylaştı. Akçelik, Aralık ayındaki toplantıda da politika faizinde 250 baz puanlık artış bekliyor.

Akçelik, Kasım ve gelecek yılın Mayıs dönemi dikkate alındığında yıllık enflasyonda yükseliş beklentisi ve olumsuz cari denge görünümünün ilave artışlar gerektirdiğine dikkat çekti. JPMorgan ekonomisti, TCMB’nin son yönlendirmelerinde şahin göründüğünü belirtirken, 2024 sonuna kadar faizi yüzde 45 seviyesinde koruyacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Yıl sonu enflasyon beklentilerinin yüzde 65 olduğunu söyleyen Akçelik, Mayıs’ta yüzde 73 ile zirve yaşanacağını tahmin etti. 2024 yıl sonu enflasyon beklentilerinin ise yüzde 40 olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Akçelik parasal sıkılaşmanın sıkılaşmanın 2024’te büyümeyi yüzde 3’ün altına çekeceğini, 2023’te cari açığın milli gelire oranının yüzde 4,6 olacağını, 2024’te ise bu oranın yüzde 2,9’a gerileyeceğini tahmin etti.

Dün tahminini paylaşan bir diğer ABD’li banka Morgan Stanley de, TCMB’nin yarınki toplantısında 250 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmesini bekliyor. TCMB son toplantısında 500 baz puanlık artırım ile politika faizini yüzde 35 seviyesine çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.