Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Faiz Kararında! TCMB Vites Düşürür mü? Dükkancık Yazdı

Gözler TCMB'nin bu hafta açıklayacağı faiz kararına çevrilmişken, değerlendirmeler geliyor. Köşe yazarı Volkan Dükkancık beklentisini paylaştı. Detaylar haberde...
Gözler Faiz Kararında! TCMB Vites Düşürür mü? Dükkancık Yazdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasalar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Perşembe günü açıklanacak faiz kararına odaklanmış durumda. Birçok kurum beklentilerini açıklarken, Merkez Bankası’nın faiz artışında hızı yavaşlatacağı yönünde tahminler geliyor.

Konuya yönelik yazı kaleme alan Dünya Gazetesi’nden Volkan Dükkancık, TCMB’nin vites düşürebileceğini belirtti.

Yeni ekonomi modelini ele alarak faiz kararı hakkında değerlendirmede bulunan Dükkancık, yeni ekonomi yönetiminin göreve gelmesiyle ekonomide normlara dönüş sürecinin başlamış olduğunu belirtti.

Yeni para politikasının önemli araçlarından olan fiyat istikrarının pozitif karşılanabileceğini fakat iç talepte yaşanan baskılanmanın şirket finansallarına olumsuz yansıyabileceğini kaydetti.

Dükkancık yazsında şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Özetle, Parasal sıkılaşma ile beraber; borçluluk oranı aşırı yüksek olup borçları ile işgücüne katma değer sağlayamayan ve yatırıma yöneltmeyen ve başarısız yönetime sahip şirketlerin iflas edebileceği veya zarar edebileceği bir dönem bizleri bekliyor olacak. Bu dönemde şirketler açısından nakit yaratama gücü, borç ödemelerinde farklı kaynaklara yönelebilme imkanı büyük önem kazanacak. Bu tablo içerisinde Merkez Bankası faiz kararı 23 Kasım Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak.”

Gelişmeler doğrultusunda beklentisinin TCMB’nin faiz artırımda hız düşürmesi olduğunu belirtti. 250 baz puanlık artışla politika faizini yüzde 37.50’ye yükseleceğini öngördü.

Bunun yanında Aralık ayında da 250 baz puan artışla birlikte yıl sonu politika faizinin yüzde 40 seviyesine geleceğini tahmin etti.

Yatırım bankası Morgan Stanley’den de benzer bir değerlendirme gelmişti. Dün beklentilerini yayımlayan Morgan Stanley, TCMB’nin tempoyu yavaşlatacağını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın