Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’ndan Yeni Bir Sürpriz Aralık’ta Gelebilir!

Piyasa beklentilerinin üzerinde faiz artışına giden Merkez Bankası’nın bugünkü sürpriz kararı ters köşe yorumları beraberinde getirdi. Detaylar haberde;
Merkez Bankası’ndan Yeni Bir Sürpriz Aralık’ta Gelebilir!
HABER GİRİŞ

Bugünkü faiz kararında, piyasanın 250 baz puanlık artış beklentisinin de üstünde bir hamleyi tercih eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bundan sonra izleyeceği yolun ne olacağına ilişkin ekonomistlerden dikkat çeken yorumlar gelmeye devam ediyor.

Faizi yüzde 40’a yükselterek son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkaran Merkez Bankası’nın, beklentilerin aksine şahin tutum sergilemediği yönünde dikkat çeken değerlendirmeler gelirken, AA Finans analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, faiz artışında sona gelindiğini şöyle söyledi:

“TCMB’nin, ‘parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman dilimi içinde tamamlanacak’ mesajını, faiz artırım sürecinin Aralık ve Ocak toplantısında 250 baz puan gibi daha sınırlı artışlarla, yüzde 45 seviyesinde tamamlanacağı sinyali olarak okuyoruz.”

Aralık’ta Bu İş Bitebilir

Pariterium Danışmanlık Kurucusu Dr. İsmet Demirkol da Merkez Bankası’nın faiz artışında sona gelmek için aceleci davrandığı görüşünü paylaşanlardan oldu.

Toplantı sonunda paylaşılan PPK metninde artık faiz artışının sonuna yaklaşıldığı mesajının verildiğini belirterek, 500 baz puanlık artışa rağmen Aralık ayında kredi kartlarında yeni bir faiz artışının olmayacağı detayına vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Aralık ve Ocak ayı toplantılarında 250’şer baz puanlık artırımların yapılabileceğini ya da sadece Aralık’ta 500 baz puanlık artışla yılın yüzde 45 faiz oranıyla kapatılabileceğini söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.