Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: İşte Yeni Oran!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın on birinci PPK toplantısını yaptı. Kurul politika faizi için alınan yeni kararı duyurdu.
Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: İşte Yeni Oran!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasalar için son derece önemli olan gün geldi çattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yeni faiz kararı ve uygulanacak politikaları belirlemek için bugün bir kez daha bir araya geldi.

PPK toplantısı TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan önderliğinde ve diğer kurul üyeleri olan Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan ve Hatice Karahan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Merkez Bankası 23 Kasım 2023 tarihli PPK toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 500 baz puan artırılarak yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltilmesine karar verdi. 

Banka, 26 Ekim’de yapılan toplantıda faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 30’dan yüzde 35’e çıkarmıştı.

Kasım toplantısından ise aralarında AA Finans, Bloomberg HT, Foreks Haber, ING Bank, Morgan Stanley ve SocGen olmak üzere birçok kişi ve kurum 250 baz puanlık artış öngörüyordu.

GCM Yatırım Banner

PPK Karar Metninde Yer Alan Detaylar

PPK Karar Metninde Yer Alan Detaylar
Kaynak: TCMB

Enflasyonun Ekim ayında on Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu seyrettiği, yurt içi talebin mevcut seviyesinin, hizmet fiyatlarındaki katılığın ve jeopolitik risklerin enflasyon baskılarını canlı tuttuğu ifade edildi.

Diğer yandan yakın döneme ilişkin göstergelerin parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin başladığına işaret ettiği söylendi.

Kurulun, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını değerlendirdiği, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemlere, Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmasına, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunduğu kaydedildi.

Bu doğrultuda aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözlendiği ifade edildi.

Parasal Sıkılaştırma Adımları Kısa Zamanda Tamamlanacak

PPK, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını belirti.

Karar metninde “Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir. “ ifadesine yer verildi.

Kredi faizlerinin hedeflenen finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu, TL mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin ve parasal sıkılaşmanın, aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği ifade edildi.

PPK’nın faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edeceği açıklandı.

Enflasyonda orta vade hedefi olan yüzde 5’e ulaşıncaya kadar para politikasının parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenmeye devam edeceği ifade edildi.

Merkez Bankası bir sonraki toplantısını 21 Aralık 2023 tarihinde yapacak.

Faiz Kararı Sonrası Piyasada İlk Tepkiler

Piyasanın hemen hemen tamamı 250 baz puanlık faiz artışı bekliyordu. Birkaç ekonomist dışında kimseden 500 baz puanlık artış tahmini gelmemişti.

Beklenenin üzerinde kararla piyasayı şaşırtan Merkez Bankası, şu an itibarıyla Türk lirasının değer kazanmasını sağladı.

Dolar/TL faiz kararı öncesinde 28,84 civarında seyrediyordu. Karar sonrasında sert düşüş göstererek 28,55’e kadar geri çekildi. Saat 14.37’de yüzde 0,26 ekside 28,77’den işlem görüyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi de ilk tepki olarak düşüşe geçti. Endeks 8.062 puandan 7.952’ye kadar indi. An itibarıyla yüzde 0,20 düşüşle 7.972 puandan işlem görüyor.

Gram altın ise dolardaki geri çekilmenin etkisiyle 1830 liraya kadar indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.