Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedef Sıkılaşma, Engel Kredi Kartı! Seçim Sonrası Önlem Gelebilir

Para politikasında sıkılaşma adımları atılırken, kredi kartı harcamalarının buna engel olduğu not edildi. Detaylar haberde...
Hedef Sıkılaşma, Engel Kredi Kartı! Seçim Sonrası Önlem Gelebilir
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Ekonomiyi iyileştirmek adına hükümetin para politikasında sıkılaşma uygulamaları devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) eski Başkanı Hafize Gaye Erkan, Ocak ayında yaptığı açıklamada para politikasında sıkılaşma sürecinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini söylemişti. Bu konuda adımlar atılırken, sıkılaşmaya kredi kartı harcamalarının engel olduğu paylaşıldı.

Bloomberg HT tarafından yayımlanan  haberde Merkez Bankası’nın sıkı para politikası adımlarına rağmen iç tüketim güçlü seyrettiği kaydedildi.

Tüketimde özellikle bireysel kredi kartlarındaki harcama büyümesinin 3 haneli kalmaya devam ettiği aktarıldı. Enflasyonist beklentilerin daha da artacağı endişesi ile kredi kartı kullanıcı sayısının arttığı bilgisi verildi.

Ücretler arttıkça kredi kartı limitlerinin de yükseltildiği kaydedildi. Akdi faiz oranında tavan sınırının, kartlı harcamayı desteklediği aktarıldı.

Kredi kartlarındaki kullanım oranın ise düşük limitlilerde daha hızlı arttığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Seçim Sonrası Önlem Bekleniyor

Finansal İstikrar Raporu verilerine değinilen haberde yüksek limitli kartlarda limit kullanım oranının gerilediği kaydedildi.

Verilere göre 25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında limit kullanım oranının artışının yüzde 60’a yaklaştığı aktarıldı.

Buna göre limit kullanım oranları daha düşük limitli kartlarda artış gösterdiği not edildi. Durum böyle olunca seçim sonrası önlem beklentisinin de arttığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.