Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC Son Çeyrek Karında Büyük Kayıp Yaşarken Hisseleri Geriledi

İngiltere merkezli yatırım bankası HSBC 2023 yılına ilişkin mali verilerini paylaştı. Banka vergi öncesi son çeyrek karında büyük düşüş bildirdi.
HSBC Son Çeyrek Karında Büyük Kayıp Yaşarken Hisseleri Geriledi
YAYINLANMA ZAMANI

Yatırım bankası HSBC 2023 yılına ilişkin mali sonuçlarını bildirdi. HSBC bir Çin bankasındaki hissesine bağlı değer düşüklüğü nedeniyle 2023 yılı vergi öncesi karı analistlerin beklentilerinin altında kaldı.

Varlıklara göre Avrupa’nın en büyük bankası, vergi öncesi kârının 2023′te bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 78 artışla 30,3 milyar dolara çıktığını gördü. Analistlerin ortalama beklentisi 34,06 milyar dolarlık seviyesindeydi.

HSBC İcra Kurulu Başkanı Noel Quinn ayrıca 2 milyar dolara varan ek hisse geri alımını ve 2008′den bu yana hisse başına en yüksek tüm yıl temettüsünü duyurdu. Quinn, 2023′teki toplam 7 milyar dolarlık üç hisse geri alımıyla bankanın geçen yıl hissedarlara 19 milyar dolar iade ettiğini açıkladı.

HSBC’nin Hong Kong borsasındaki hisseleri, ticaretin yeniden başlamasının ardından yaklaşık yüzde 1′lik kazançlarını tersine çevirdi ve öğleden sonraki ticarette yüzde 3’ten fazla düştü Gösterge Hang Seng Endeksi yaklaşık yüzde 3 artış gösterdi.

Bankanın 2023 geliri, 66 milyar dolarlık analist tahminine kıyasla yüzde 30 artışla 66,1 milyar dolara yükseldi. Kredi kârlılığının bir ölçüsü olan net faiz marjı, 2022′deki yüzde 1,48′e kıyasla geçen yıl yüzde 1,66 oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın