Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Eximbank En Düşük Maliyetli Tahvil İhracını Gerçekleştirdi

Türk Eximbank, 2022 yılından bu yana yapılan en uygun maliyetli tahvil ihracının gerçekleştiğini duyurdu. Detaylar haberde...
Türk Eximbank En Düşük Maliyetli Tahvil İhracını Gerçekleştirdi
YAYINLANMA ZAMANI

İhracatçıya sağladığı destekler ile adından söz ettiren Türk Eximbank, Türk bankacılık sektöründe 2022 yılından bu yana yapılan en uygun maliyetli tahvil ihracının gerçekleştiğini açıkladı.

İhracatın geliştirilmesi kapsamında, ihracatçıya sağlanacak desteği 50 milyar dolar seviyesine çıkarılacağını duyuran ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ihracatçıları güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğini vurguladığı Türk Eximbank, uluslararası sermaye piyasalarından 500 milyon dolar tutarında finansman sağladığını açıkladı.

Söz konusu işlemin 2022 yılı Şubat ayından bu yana finansal kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen tahvil ihraçları arasında en düşük maliyetli işlem olma özelliği taşıdığı aktarıldı.

Türk Eximbank’ın son beş yılda Amerikan Hazinesi üzerine en düşük fark ödeyerek bu tahvil ihracını gerçekleştirdiği not edildi.

Gerçekleştirilen tahvil ihracına geniş bir coğrafyadan yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki çok güçlü talep oluştuğu bilgisi verildi. Dünyanın her bölgesinden 160’a yakın kurumsal yatırımcılardan ihraç büyüklüğünün yaklaşık 6 katı talep geldiği ifade edildi.

Şimdi Kayıt Olun

500 milyon dolar tutarındaki tahvilin kupon oranının, başlangıç seviyesinin 62,5 baz puan altında yüzde 7,50 oranında gerçekleştiği ve nihai getiri oranın yüzde 7,75 olduğu aktarıldı.

Tahvil ihracının, ülkenin ekonomisine uluslararası piyasalarca duyulan güvenin somut bir göstergesi olarak değerlendirilmekte olduğu aktarıldı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, 2024 yılına bu yurt dışı tahvil ihracı ile başlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Tahvil ihracı hakkında değerlendirmede bulunan Güney, bu hedefin gerçekleşmesinde uygun maliyetli fonlara erişimin büyük önem arz ettiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.