Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatçılara Milyar Dolarlık Destek! Şimşek: Ne Gerekiyorsa Yapılacak

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, ihracatçılara sağlanacak desteğin 50 milyar dolar seviyesine çıkarılacağını söyledi. Detaylar haberde...
İhracatçılara Milyar Dolarlık Destek! Şimşek: Ne Gerekiyorsa Yapılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İhracatın geliştirilmesi amacıyla kurulan Türk Eximbank, ihracatçıları desteklemeye devam ediyor. Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, bankanın ihracatçılara sağladığı destekler uygulamaya aldığı projeler ve 2024 yılı planlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, bankanın ülkedeki en büyük kredi hacmine sahip olduğunu ve 9’uncu sırada yer aldığını belirtti. Ayrıca Türkiye’nin en büyük alacak sigortası kuruluşu olduğunu aktardı.

İhracatçılara sağlanan destekler hakkında konuşan Güney, geçen yıl ihracatçılara 19,6 milyar dolar nakdi kredi sağlandığını söyledi.

22,4 milyar dolar tutarındaki vadeli alacağı sigorta ederek, onları tahsilat riskinden koruduklarını aktardı. 2023 yılında ihracatçılara 42 milyar dolar destek verdiklerini söyledi.

Hedef 50 Milyar Dolar

Türk Eximbank desteklerinden faydalanan ihracatçılar arasında 2020 yılında yüzde 70 olan KOBİ payını 2023 yılı sonunda yüzde 84,2 seviyesine yükselttiklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı sermaye artışı ile Türk Eximbank’ın sermaye yapısının oldukça güçlendiğine dikkat çekti.

Bakanlığın, Temmuz 2023’te 6,8 milyar lira ve bu yılın ilk günlerinde 3,3 milyar lira olmak üzere yapmış olduğu 10,1 milyar liralık nakdi sermaye desteği yaptığını söyledi.

2024 yılında hedefin, ihracatçıya olan kredi ve alacak sigortası desteğini daha da artırarak 50 milyar dolar seviyesine çıkarmak olduğunu aktardı.

Güney, ihracatçıların finansmana erişim maliyetlerini azaltarak desteklerin erişilebilirliğini arttırdıklarını söyledi.

Bunun yanında faiz hassasiyeti olan ihracatçılara yönelik çözüm ürettiklerini söyleyerek, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2019 yılında Bankacılık Kanunu’nun kapsamını genişletmesiyle kalkınma ve yatırım bankalarının pencere usulüyle faizsiz finans hizmeti sunmasının önünün açıldığını aktardı.

“İhracatçıları Güçlü Bir Şekilde Desteklemeye Devam Edeceğiz”

Merkez Bankası tarafından günlük reeskont kredi limitlerinin 10 kat artırılarak 3 milyar 50 milyon liraya yükseltildiğini söyleyen Güney, söz konusu limitin 2 milyar 50 milyon liralık bölümünün Türk Eximbank’a tahsis edildiğini aktardı.

Ayrıca Türk lirası reeskont kredileri faiz oranının yüzde 25,93 olarak sabitlendiğini belirterek, bunun ihracatçıya desteğin önemli bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Konuya yönelik sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracatçıları güçlü bir şekilde desteklemeye devam ettiklerini belirtti.

Şimşek, Türk Eximbank’ın sermayesinin güçlendirildiğini ve bankanın bu yıl ihracatçılara 50 milyar dolar destek sağlamayı hedeflediğini söyledi. İhracatın büyümeye katkısını artırmak, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyüme hedefine ulaşmak için ne gerekiyorsa yapılacağını aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın