Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Onay: Emlak Katılım Kart Hizmeti Verecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ’ye kart çıkarma izni verdi. Detaylar şöyle…
BDDK’dan Onay: Emlak Katılım Kart Hizmeti Verecek
YAYINLANMA ZAMANI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, yeni bir bankaya kart çıkarma ve ilgili hizmetleri vermesi için onay verildi. BDDK, Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ’nin banka kartı ve kredi kartı sistemi kurma, bu sisteme göre kart çıkarma ve üye işyeri anlaşması yapmasına onay verdi.

BDDK’nın ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Açıklamada, Türkiye Emlak Katılım Bankası’na kredi kartı ürününün ana bankacılık sistemine entegrasyonu ile kredi kartı ürününün sunulmasından kaynaklanabilecek konu hakkında ortaya çıkabilecek diğer teknolojik riskler ve müşteri şikâyetleri hususunda azami hassasiyet gösterilmesi koşuluna dikkat çekildi.

Emlak Katılım’ın banka kartı ve kredi kartı sistemi kurma, bu sisteme göre kart çıkarma ve üye işyeri anlaşması yapmasına ilişkin olarak, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 4 üncü maddesi ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinin İkinci fıkrasınca izin verilmesine karar verildiği belirtildi.

Emlak Katılım bu yılın ilk çeyreğinde mali sonuçlarını bildirmiş ve yüzde 300’den fazla kar elde etmişti. Bankanın öz kaynaklarında ise yüzde 200’ü aşkın artış meydana gelmişti. Emlak Katılım ayrıca yılın ilk yarısında 3,01 milyar TL net kar bildirmişti.

Türkiye Emlak Bankası A.Ş, 8 Ocak 1988’de Anadolu Bankası ve Türkiye Emlak Kredi Bankası’nın birleşmesi ile kuruldu. Daha sonrasında Emlak Katılım 25 Şubat 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan faaliyet izniyle Katılım bankası olarak yeniden kuruldu. Banka, 2001’den bu yana anonim şirketinin bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisine sahip değildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.