Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VakıfBank Duyurdu! 700 Milyon Doları Aşan Dış Kaynak Sağladı

VakıfBank, toplam 5 yıl vadeli iki dilimden oluşan 700 milyon doların üzerinde dış kaynak sağladığını duyurdu. Detaylar haberde...
VakıfBank Duyurdu! 700 Milyon Doları Aşan Dış Kaynak Sağladı
YAYINLANMA ZAMANI

Vakıfbank, yurt dışı fonlama tarafında farklı yapı ve vadelerde yeni işlemler gerçekleştirmeye devam ediyor. Banka 350 milyon euro ve 330 milyon dolar olmak üzere toplam 700 milyon doların üzerinde Diversifed Payment Rights (DPR) seküritizasyon işlemi gerçekleştirdi.

Bankanın gerçekleştirdiği işlem en az 2 yıl geri ödemesiz olacak. Toplam 5 yıl vadeli, euro ve dolar olmak üzere iki dilimden oluşuyor.

Ayrıca Vakıfbank’ın sağladığı dış kaynak, Türk bankaları arasında doğrudan fonlama şeklinde gerçekleştirilen en büyük tutarlı seküritizasyon işlemi olma özelliğini taşıyor.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, kısa bir süre önce uluslararası bir banka ile 500 milyon dolar tutarında ve 3 yıl vadeli bir fonlama işleminin gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Üstünsalih, söz konusu işleme toplam 6 farklı uluslararası yatırımcının katılım sağladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Daha önceki seküritizasyon işlemlerinde olmayan iki yeni uluslararası bankanın bu işleme ilgi gösterdiğini bildirdi. Bunun Türk bankalarına yönelik artan iştahın net bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Ayrıca uluslararası fonlama tarafında pek çok işlem gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

Türkiye’ye ve Türk bankalarına yönelik yatırımcı algısının iyileşmesiyle birlikte artan fırsatları değerlendirmek için çalışmaları sürdüreceklerini dile getirdi. VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih, farklı yapılar altında gerçekleştirecek işlemlerle fonlama yapısını çeşitlendirmeye de devam edeceklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.