Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin 10 Dev Bankası Rekor Kâra İmza Attı

Türkiye'nin bankacılık sektöründe 10 dev banka tarihi bir başarıya imza atarak 2023 yılında rekor kâr kaydetti. Detaylar haberde;
Türkiye’nin 10 Dev Bankası Rekor Kâra İmza Attı
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye’nin bankacılık sektöründe 2023 yılı, dikkat çekici bir büyüme ve kârlılık ivmesiyle geçti. Türkiye Bankalar Birliği’nin açıkladığı verilere göre, geçen yıl sektörde faaliyet gösteren 63 bankanın toplam aktif büyüklüğü 23,5 trilyon liraya ulaşarak, önceki yıla kıyasla önemli bir artış kaydetti.

Geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye’nin en büyük 10 bankasının aktif büyüklüğü ise 19,4 trilyon liraya yükseldi. Bu rakam, 2022 sonuna göre yüzde 65,8’lik bir artışı temsil etti. 2022 yılında en büyük 10 bankanın aktif toplamı 11,7 trilyon lira düzeyindeydi.

Bankacılık sektöründeki en yüksek aktif büyüklüğe sahip 10 banka, 2023’te 506,8 milyar liralık kâr elde ederek rekor düzeye ulaştı. Böylece, ekonomiye yaklaşık 10 trilyon liralık destek sağlandı.

Ziraat Bankası En Büyük Aktifine Sahip Banka Oldu

Ziraat Bankası sektörün en büyük aktifine sahip bankası unvanını 3,8 trilyon lira ile korurken, bankanın aktif büyüklüğü önceki yıla göre yüzde 64,4 artış kaydetti.

VakıfBank ise sektörün en yüksek ikinci aktifine sahip olarak önceki yıla göre yüzde 64,8 artışla 2,8 trilyon liraya ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye İş Bankası 2,5 trilyon lira ile sektörün en büyük aktifine sahip üçüncü bankası olurken, aynı zamanda özel bankalar arasında en yüksek aktif büyüklüğe sahip banka oldu.

Mevduat ve katılım fonu toplamı da dikkate değer bir şekilde artarak 13 trilyon liraya yükseldi. Bu dönemde en fazla artışı gösteren bankalar arasında VakıfBank, Halkbank ve QNB Finansbank dikakt çekti.

Sektörün toplam nakdi kredi desteği 9,7 trilyon liraya çıkarken, Ziraat Bankası en yüksek kredi desteğini sağlayan banka oldu. Özel bankaların kamu bankalarına göre daha fazla kredi sağladığı gözlemlendi.

Öz kaynaklar da büyük bir artış göstererek 1,8 trilyon liraya ulaştı. Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası ve Garanti BBVA gibi önde gelen bankalar, öz kaynaklarını önemli ölçüde artırdı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın