Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Kotası için Hazine’den Açıklama Geldi

Geçen yıl altın ithalatına getirilen ve bu yıl da devamı uygulanan kota işlemlerine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklama paylaştı.
Altın Kotası için Hazine’den Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Yükseliş eğilimini korumaya odaklanan altın fiyatlarını yurt içinde daha da yukarı taşıyan ithalat kotasına ilişkin yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün paylaştığı açıklamada, altın ithalatına getirilen kota hakkında bilgi verdi.

Bakanlık açıklamasında, arz tarafındaki düşüş nedeniyle Türkiye’de altın fiyatlarının dünya geneline göre daha pahalı olması eleştirilerine yanıt olarak, cari dengedeki açık gösterildi.

Miktar bazında 2022’de yüzde 200’ün üzerinde artan, 2023 yılının ilk 7 ayında ise yaklaşık 320 tona çıkan altın ithalatının cari dengeyi olumsuz etkilediği ve kotanın açığı kapatmak için getirildiği şöyle ifade edildi:

“Altın ithalatında yaşanan artışın cari dengeye olumsuz etkisinin azaltılması amacıyla işlenmemiş altın ithalatına yönelik tedbir alınmasına ihtiyaç duyulmuştur.”

2023 yılının Ağustos ayında getirilen ithalat kotası uygulamasında gelinen noktada iki kamu bankasının görevlendirildiği belirtildi. Arz konusunda daha fazla sorun yaşanmaması adına kamu bankaları üzerinden kontrollü altın ithalatının sağlanacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.