Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı Kredi’nin Net Karı 2023’te Yüzde 29 Arttı

Yapı Kredi 2023 yılına ilişkin bilançolarını paylaştı. Bankanın net karında artış kaydedilirken, faiz gelirlerinin gerilediği dikkat çekti.
Yapı Kredi’nin Net Karı 2023’te Yüzde 29 Arttı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Yapı Kredi geride kalan yıla ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. TCMB’nin faiz oranlarını artırdığı dönemde Yapı Kredi, net karını bir önceki yıla kıyasla yüzde 29 oranında artırdı ve 68 milyar TL’ye çıkardı. Bu, Bloomberg analistlerinin 64,25 TL olan beklentisini aşan bir rakam.

Banka sıkılaşma döneminde ise faiz gelirlerinde gerileme bildirdi. Yapı Kredi’nin 2023 yılı için net faiz geliri yüzde 5,3 düşüşle 72,9 milyar TL’ye geriledi. Bankanın net ücret gelirleri ise 2022’de 14,13 milyar TL’ye kıyasla geçen yıl 34,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yapı Kredi geçen yılın son çeyreğinde ise 19 milyar TL net kar elde etti. Banka 2024 yılında ana bankacılık gelirlerinde iyileşme ve yüzde 4,5 üzeri net faiz marjı beklediğini bildirdi.

TL kredilerinde reel büyüme ve yabancı para kredide düşük tek haneli büyüme beklenirken, 2024 için çekirdek gelir marjı büyüme beklentisi yüzde 8 olarak gerçekleşti.

Mali verilerle ilgili Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, küresel belirsizliklerin de hâkim olduğu bu zorlu yılda, ülke ekonomisine 1,3 trilyon liralık kaynak sağlamayı başardıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

2023’ün ilk yarısında gerçekleştirdikleri 580 milyon dolarlık ilk sosyal sendikasyon kredilerini deprem felaketinden etkilenen illerdeki müşterilerin dış ticaret finansmanına yönlendirdiklerini belirten Erün, “Aynı dönemde 500 milyon dolarlık ilk sürdürülebilir eurobond ihracımızı gerçekleştirdik. Uluslararası arenada bankamıza ve ülkemize olan güveni bir kez daha ortaya koyan bu işleme, ihraç tutarının iki katından fazla talep geldi.” diye konuştu.

Erün, yılın ikinci yarısında ise dış ticaretin finansmanında kullanmak üzere, 755 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladıklarının bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın