Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dev Bankadan Zarar Bildirimi: Açıklanandan Daha Büyük!

Citigroup daha önce bankanın CFO'su Mark Mason tarafından açıklanan rakamdan daha büyük bir zarar beklediğini bildirdi. Detaylar şöyle...
Dev Bankadan Zarar Bildirimi: Açıklanandan Daha Büyük!
YAYINLANMA ZAMANI

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Citigroup, Arjantin pezosundaki düşüş ve bankanın yeniden yapılanmasıyla bağlantılı suçlamalara dikkat çekerek, şirketin CFO’su tarafından birkaç hafta önce açıklanandan daha fazla zarar beklendiğini duyurdu.

Banka, Cuma sabahı açıklanması planlanan dördüncü çeyrek sonuçlarının, pesodan kaynaklanan 880 milyon dolarlık  dönüştürme kayıplarından ve CEO Jane Fraser’in kurumsal sadeleştirme projesine bağlı 780 milyon dolarlık yeniden yapılandırma giderlerinden etkilendiğini bildirdi.

Citigroup’, 2023′ün dördüncü çeyreği ve tüm yılı için kazançlarını açıklamasıyla Fraser bu hafta önemli bir anla karşı karşıya kalacak. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca Citigroup, Fraser’ın öncüllerinin hedefleri tutturamamaları nedeniyle yüksek harcamalar ve azalan güvenilirlikle karşı karşıya kaldı. Bu da Citigroup’u ABD’nin en büyük altı bankası arasında son sıraya taşıdı.

Citigroup, Arjantin ve Rusya’daki riskleri nedeniyle 1,3 milyar dolar rezerv oluşturması gerektiğini ve 2023 bölgesel banka iflaslarına bağlı özel bir FDIC değerlendirmesi için 1,7 milyar dolarlık gider açıklayacağını duyurdu.

Wells Fargo’dan deneyimli bankacılık analisti Mike Mayo suçlamaların dördüncü çeyrekte hisse başına 1 dolar zarar yaratabileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bankanın hedeflerine ulaşabileceği konusundaki şüphelerine rağmen Mayo, Citigroup hisselerinin üç yıl içinde ikiye katlanabilecek kadar gerilediğini ifade etti. Bankanın hisseleri Çarşamba günü mesai sonrası işlemlerde yaklaşık yüzde 1 geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın