Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Sektörüne Pozitif Yorum! Endeks Yükselişte

Bankacılık sektörünün Şubat ayı performansını değerlendiren iki kurumdan pozitif yorumlar geldi. Detaylar haberde...
Bankacılık Sektörüne Pozitif Yorum! Endeks Yükselişte
YAYINLANMA ZAMANI

Bankacılık sektörünün Şubat ayı değerlendirmesi iki kurum tarafından yapıldı. Yapı Kredi ve Halk Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede sektör için olumlu yorumlar yapıldı.

Yapı Kredi tarafından bugün paylaşılan raporda bankacılık sektörünün Şubat net karının 43 milyar TL olarak gerçekleştiği not edildi. Söz konusu rakamın aylık bazda yüzde 34, yıllık bazda ise yüzde 63 artış gösterdiği not edildi.

Aylık bazda net artışında net faiz marjında iyileşmenin ana etken olduğu bildirildi. Bunun yanında yine aylık olarak net faiz marjında 96 baz puan artış gözlemlediklerini bildirdi.

Sektörün takipteki kredi oranının yüzde 1.6 ile önceki aya göre 5 baz puan düşüş gösterdiği not edildi. Bankalara yönelik yapılan değerlendirmede mevduat bankalarının çeyreklik karlılık gelişimlerinin yüksek seyreden TL mevduat faizleri kaynaklı zayıf gelişmesini beklediklerini dile getirdi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın da içinde olduğu yatırım bankalarının TL mevduat fonlamaları olmaması sayesinde hem çeyreklik hem de yıllık bazda en güçlü net kar gelişimine sahip gözüktüğü not edildi.

GCM Yatırım Banner

Sürdürülebilir makroekonomik politikaların devam etmesiyle özel bankaları beğenmeye devam ettikleri not edildi.

Yapı Kredi’nin raporunda şu ifadeler yer aldı:

“AKBNK ve TSKB için AL tavsiyemiz mevcut ve Model Portföyümüzde yer alırken, GARAN ve ISCTR için de AL tavsiyemiz mevcut.”

Halk Yatırım ise Şubat’ı bankacılık sektörü sonuçlarını, banka hisseleri için pozitif olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

Halk Yatırım Bankacılık Hisseleri
Kaynak: Halk Yatırım

Bankacılık Endeksinin Son Durumu

Bankacılık endeksini incelediğimizde (XBANK) geçen yılın son ayından itibaren Mart’ın sonuna kadar endeksin yükseldiği görüldü. Özellikle son üç ayda kayda değer yükseliş gösteren endeks, Mart ayında 11 bin 393 puanı görerek kapanışı 10 bin 068 puandan yaptı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde saat 10.05’te 11 bin 352 puana kadar yükselen endeks, yazım sırasında 11 bin 025 puandan seyretti. Mart ayını yükseliş seyrinde kapatan endeksin, Nisan ayı için seyri merakla takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.