Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye İmalat PMI Şubat’ta 52,4’e Yükseldi

Bir önceki ay yaklaşık iki yıldır ilk kez eşik değeri aşarak 51,3 gelen imalat PMI, Şubat’ta 52,4 seviyesine ulaştı.
Türkiye İmalat PMI Şubat’ta 52,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Şubat ayına ilişkin imalat PMI (satın alma yöneticileri endeksi) verilerini açıkladı. Buna göre Ocak’ta 51,3 olan endeks, Şubat ayında 52,4’e yükselerek bir kez daha eşik değeri aştı.

Endeks geçen ay 22 aylık bir sürenin ardından ilk defa 50 eşik değerinin üzerine çıkmıştı. Sektördeki toparlanmanın sürmesiyle, Şubat’ta da kritik değer aşılmış olundu.

Açıklanan veriler, imalat sektörünün faaliyet koşullarında son iki yılın en hızlı iyileşmesini gösterdi.

İmalat PMIEkonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İSO imalat PMI Şubat 2020 dönemi sonuçları açıklandı. Buna göre endeks bir önceki aya kıyasla daha da toparlanma gösterdi. Söz konusu iyileşmede yeni siparişlerin belirgin bir şekilde artması ve firmaların müşterilerinden gelen talebin güçlü şekilde arttığını bildirmesi oldu.

Türk imalat sektöründe 2018 yılının Şubat ayından bu yana en hızlı iyileşme gerçekleşti. Talep koşullarındaki artışın etkisiyle Şubat ayında imalatçıların üretimi yükseldi. Bu alanda son iki yıla yakın bir zamanın en yüksek artışı kaydedildi.

Bir önceki anket dönemine kıyasla istihdam da 2018’in Şubat’ından bu yana görülen en güçlü artış gerçekleşti. Ankete katılan firmalar çalışan artışının üretim gereksinimlerindeki artıştan kaynaklandığını bildirdi.

IHS Markit Ekonomisti Eliot Kerr, açıklanan olumlu verilerin Türk imalatçıların Şubat ayını verimli geçirdiğinin göstergesi olduğunu söyledi. “Üretimdeki artış, işe alımları hızlandırdı ve personel sayısında güçlü artış sağladı. Bu olumlu gelişmeler, sektörün sürdürülebilir bir büyüme dönemine girmiş olabileceğini gösteriyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu