Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye İmalat PMI Mart’ta 52,6’ya Yükseldi

Her ayın başında açıklanan İSO imalat PMI verilerine göre mart ayında sektör faaliyetleri güçlü iyileşme gösterdi.
Türkiye İmalat PMI Mart’ta 52,6’ya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye imalat PMI (Satınalma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı. IHS Markit ile birlikte hazırlanan verilere göre imalat PMI Mart 2021 döneminde 52,6 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam bir önceki ay olan şubatta 51,7 gelmişti.

İmalat PMI eşik değerin üzerinde gelirken, faaliyet koşulları ardışık gelen 10 ayda yükseliş gösterdi.
İSO Türkiye İmalat PMI Mart 2021 Raporu
Kaynak: İstanbul Sanayi Odası

Toplam yeni siparişler bir önceki ayın yavaşlamasının ardından toparlanmaya geçti. Veriyi oluşturan 10 sektörün büyük kısmında üretim artışı oldu. Öte yandan hammadde temininde yaşanan sıkıntılar, pozitif genel görünümün sınırlı olmasına yol açtı.

Yeni ihracat siparişleri üst üste üçüncü ay artış gösterirken, ankete katılanlar talepte iyileşmenin başladığını bildirdi. Tedarikçilerin teslimat sürelerinde yaşanan artış, arz tarafını zora soktu. Hammadde temininde görülen sorunun ana kaynağı küresel yük taşımacılığında yaşanan aksaklıklar oldu.

Türk lirasının son dönemde gösterdiği değer kaybı, girdi maliyetlerinin sene başından bu yana en yüksek artışı göstermesine yol açtı. Enflasyona bağlı olarak nihai ürün fiyatları da aralık ayından bu yana en hızlı artışını gösterdi.

Personel sayılarının artmaya devam etmesiyle, son 10 aydır istihdam düzenli bir artış oldu. Bazı zorluklara rağmen yeni siparişlerin büyüme bölgesine geçtiğini söyleyen IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, hem üretim hem de istihdamda artışın devam ettiğini aktardı.

Türk imalat sektörünün aylık gelişimine dair değerlendirmesinde, “Son zamanlarda giderek daha bilinir hale gelen ham madde temin zorlukları, tedarikçilerin teslimat sürelerini, stokları ve girdi maliyetlerini etkilerken üretimdeki büyümeyi de sınırladı. Türk lirasındaki değer kaybı ise enflasyonist baskıları şiddetlendirdi. Firmalar, sektördeki büyümenin hız kazanmaya başlayabilmesi için karşı karşıya oldukları bu zorluklardan bazılarının önümüzdeki aylarda hafiflemesini umuyor olacak.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu