Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

85 Ülkeye Tohum İhracatı Gerçekleştiren Türkiye, Pazarlarını Genişletecek

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği'nden gelen açıklama Türkiye'nin dünyanın farklı bölgelerindeki 85 ülkeye tohum ihracatı gerçekleştirdiğini gösterdi.
85 Ülkeye Tohum İhracatı Gerçekleştiren Türkiye, Pazarlarını Genişletecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Antalya’da katıldığı bir toplantıda bazı açıklamalar yaptı. Türkiye’de tarımla uğraşan üreticilerin dünya genelinde bulunan diğer çiftçilerle rekabet edebilmesi için çeşitli faaliyetler yürüttüklerini ifade etti.

Türkiye’den en fazla Ukrayna, Kanada ve Azerbaycan’a tohum ihracatı yapılırken, sektör dünyanın farklı bölgesinde yer alan 85 ülkeye bitki tohumu satışı gerçekleştiriyor.

Bitki Tohumu SatışıBirlik olarak 85 ülkeye ihracatla yetinmeyeceklerini aktaran Güler, hedef pazarı artırmayı amaçladıklarını söyledi. Türk çiftçisinin tüm dünyayla rekabet edebilecek güce gelmesi için yol gösteren olarak onların yanında yer alacaklarını duyurdu. Oluşturulan stratejinin tohum, su ve toprak olmak üzere üç bölümden meydana geleceğini açıkladı.

Güler, özellikle son 10 yıl içinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile özel şirketlerin milli ve yerli tohumculuk için sessiz bir devrim yürüttüğüne işaret etti. Tohumculuk üzerine yurt dışında yapılan araştırmaların günümüzden 100-150 yıl öncesine dayandığını söyledi ve buna rağmen Türkiye’nin arada oluşan farkı kapatmak için kısa bir sürenin yeterli olacağını aktardı.

Tohumculuk sektörünün stratejik olduğunu açıklayan Güler, ülkemizin 1 yıllık tohum üretim kapasitesinin öncelerde 140 bin ton seviyelerinde olduğunu ve şimdilerde bu rakamın 1 milyon 60 bin tona kadar yükseldiğini kaydetti.

Yıllık Üretim Kapasitesi ArttıTürkiye’nin yıllık tohum ihtiyacının ise 2 milyon ton olduğunu ekledi. Şu an itibarıyla 900 bin tonluk açık olduğunu söylerken bu miktarın kısa süre içinde kapatılacağını belirtti. Çiftçilerin üretim konusunda bilinçlendirilerek sertifikalı ürün kullanımının artırılacağını ekledi.

Açıklaması sırasında GDO’lu tohumların Türkiye’ye girişinin ve üretiminin yasak olduğuna değinen Güler, bu tarz ürünleri ülkeye sokanların 10-12 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacağını duyurdu.

Diğer taraftan Türkiye, kendi tohum ihracatını yine kendisi karşılayan bir ülke olarak tohum ticaretinde dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor. Son 17 yıl içinde Türkiye’nin tohum üretimi 7 kat artarken, aynı dönemdeki tohum ihracatı ise 9 kat arttı. 2023 yılında 2 milyon tonluk tohum üretimi hedeflenirken, planlanan ihracat tutarı ise 500 milyon dolar tutarında belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu