Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Enflasyon Yorumu: Bayram Fiyatları Yükseltti

Cuma günü açıklanan Nisan ayı enflasyonuna ilişkin Merkez Bankası’ndan değerlendirme geldi. Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunda Ramazan Bayramı harcamaları öne çıktı.
TCMB’den Enflasyon Yorumu: Bayram Fiyatları Yükseltti
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 69,80, aylıkta ise yüzde 3,18 arttığını duyurduktan sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) enflasyon raporu geldi.

TCMB’nin paylaştığı Nisan ayı fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde, yılın ikinci çeyreğine girişte yüzde 70’e dayanan enflasyonu tetikleyen etmenler sıralandı.

Çekirdek enflasyondaki aylık artış zayıflama gösterse de TCMB’nin enflasyon raporu tahminlerinin üzerinde kalmaya devam ettiği notu düşüldü.

Açıklamada, Nisan ayında hizmet grubunda yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekilerek, “Güçlü artış kaydeden ulaştırma hizmetleri aylık enflasyonunda bayram etkisi hissedilmiştir” çıkarımı yapıldı.

Yıllık üretici enflasyonunda da yükselişlerin kırılmadığı tespiti yapılan değerlendirmede, “Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, fiyat artışlarının genele yayıldığı ve sermaye malları dışında kalan gruplarda daha belirgin olduğu gözlenmiştir” denildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.