Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalarda Neler Olacak? Yatırımcılar için Haftalık Özet

Küresel piyasalar yeni haftaya girerken, yatırımcılar için kritik öneme sahip veri ve olaylar ön planda. İşte bu hafta takip edilecek önemli ekonomik veriler;
Piyasalarda Neler Olacak? Yatırımcılar için Haftalık Özet
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv’in (FED) faiz kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları geçen hafta küresel piyasalarda öne çıkan gelişmeleri arasında yer aldı. FED, politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutarak son 23 yılın en yüksek seviyesinde tuttu.

Bankanın yaptığı açıklamada, son aylarda yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşılamadığına dikkat çekildi. FED Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kalabileceği yönünde sinyaller verdiği bir basın toplantısı düzenledi.

Küresel piyasalar gelecek hafta ise İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararını bekliyor olacak. Analistler, BoE’nin faiz oranlarını gelecek hafta sabit tutmasını beklerken, Haziran ayında faiz indirimlerine başlayabileceğini öngörüyor.

Yurt içinde ise Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 3,64’lük bir artışla 10.276,88 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Gelecek hafta ise gözler yurt içinde açıklanacak işsizlik verilerine çevrildi.

1-) Euro Bölgesi ÜFE

Küresel piyasaların 6 Mayıs ile başlayan haftanın ekonomi takvimine göre Pazartesi günü Almanya ve Euro Bölgesi’nin hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri yayımlanacak.

GCM Yatırım Banner

Pazartesi günü Euro Bölgesi’nin Mart ayına ilişkin Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri de açıklanacak.

2-) Almanya Ticaret Dengesi

Küresel piyasalarda 7 Mayıs Salı günü Almanya’nın Mart ayına ilişkin ticaret dengesi verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde ise perakende satışlar raporu açıklanacak.

3-) Türkiye Hazine Nakit Gerçekleşmeleri

Yurt dışı piyasalarında 8 Mayıs Çarşamba günü ABD’de Mart ayına ilişkin toptan satış stokları verileri paylaşılacak. Almanya’da ise sanayi üretimi verileri takip edilecek.

Yurt içi piyasalarında ise 8 Mayıs’ta Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Nisan ayına ilişkin Hazine Nakit Gerçekleşmeleri raporu belli olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ise Nisan 2024 dönemine ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları verileri duyurulacak.

4-) BoE Faiz Kararı

Küresel piyasaların 9 Mayıs Perşembe günkü veri takvimine göre İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından faiz kararı açıklanacak. Banka Mart ayı toplantısında faiz oranını yüzde 5,25 seviyesinde sabit tutmuştu.

ABD’de Perşembe günü haftalık olarak açıklanan işsizlik maaşı başvuruları verileri duyurulacak.

Yurt içindeyse 9 Mayıs Perşembe günü TÜİK tarafından Mart 2024 dönemine ilişkin dış ticaret endeksleri verileri yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Şubat raporunda ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi 1,5 puan artarak 86,7 seviyesine ulaşmıştı.

5-) Türkiye İşsizlik Rakamları

Küresel piyasalarda 10 Mayıs Cuma günü ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ve hazine bütçe dengesi raporları takip edilecek.

İngiltere’de ise Cuma günü Mart ayına ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri bildirilecek.

Yurt içindeyse 10 Mayıs Cuma günü TÜİK tarafından Mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi raporu paylaşılacak. Geçen ay açıklanan Şubat raporunda sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 11,5, aylık bazda ise yüzde 3,2 yükseliş göstermişti.

Türkiye İstatistik Kurumu Cuma günü Mart 2024 dönemine ilişkin iş gücü istatistikleri yayımlayacak. Geçen ay açıklanan Şubat raporunda 15 yaş ve üstü kişilerde işsiz sayısı 109 bin kişi azalarak 3 milyon 78 bin kişi olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.