Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Sanayi Gücü için İyi Haber: Yükseliş Sürüyor

TÜİK bugün, ülkenin sanayi sektöründeki son performansını değerlendirecek ve üretim aktivitesindeki değişikleri ortaya koyacak sanayi üretim endeksi Şubat raporunu paylaştı. İşte detaylar;
Türkiye’nin Sanayi Gücü için İyi Haber: Yükseliş Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün ülkenin sanayi sektöründeki üretim aktivitesini değerlendiren Şubat 2024 Sanayi Üretim Endeksi raporunu açıkladı. Rapora göre Şubat’ta sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 11,5, aylık bazda ise yüzde 3,2 yükseliş gösterdi.

TÜİK tarafından geçen ay açıklanan Ocak raporunda sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 1,1 artarken, aylık bazda sabit kalmıştı.

Sanayi Üretim Endeksi TÜİK
KAYNAK: TÜİK

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında Şubat’ta madencilik ve taş ocakçılığı 2023’ün aynı ayına kıyasla yüzde 12,8 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 11,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 7,7 yükseldi.

Şubat 2024 raporunun detaylarına bakıldığında sanayinin alt sektörlerinin aylık değişimlerine göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 3,2 azaldı.

Buna karşın imalat sanayi sektörü endeksi aylık bazda yüzde 3,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,3 yükseldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.