Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Enflasyon Beklentisi: Yaz Serüveni Başlıyor!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bugün Türkiye'nin ekonomik gündeme dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Yılmaz’dan Enflasyon Beklentisi: Yaz Serüveni Başlıyor!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaz aylarında enflasyonda ivme kaybı yaşanacağını ve önümüzdeki dönemde ciddi düşüşlerin beklendiğini belirtti. Yılmaz, Kanal 7’de yayımlanan Başkent Kulisi programında gündemi değerlendirerek açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki görüşmeyi olumlu olarak değerlendirdiğini vurguladı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından ülkenin seçimsiz bir döneme girdiğini ve bu sürecin tarihi bir fırsat olduğunu ifade eden Yılmaz, bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Siyaset alanında rekabetçi iş birliğine vurgu yapan Yılmaz, ülkenin geleceği adına iktidar ve muhalefetin ortak menfaatler ve milletin beklentileri doğrultusunda iş birliği yapması gerektiğini öngördü.

Yılmaz, siyasi kutuplaşmanın azalması ve siyasi diyaloğun artması gerektiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda “Türkiye’nin ihtiyacı” şeklinde ifade kullandığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Yaz Aylarında Enflasyon İvme Kaybedecek

Enflasyonla mücadeleye ilişkin olarak yapılan çalışmalara da değinen Yılmaz, Orta Vadeli Program’ın kararlı bir şekilde uygulandığını ve sonuçlarının görülmeye başladığını kaydetti.

Yaz aylarında enflasyonda ivme kaybı yaşanacağını ve gelecek dönemde ciddi düşüşlerin beklendiğini ifade eden Yılmaz, enflasyonun gelecek yıl daha fazla düşeceğini ve 2026 yılında tek haneli rakamlara ulaşılacağını öngördü.

Yatırımların Türkiye’ye gelmeye başladığını ve özellikle portföy yatırımlarında ciddi bir artış görüldüğünü belirten Yılmaz, kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımlarının anlamının yatırımların artması olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin siyasi güven ortamını ve istikrarı sağlamasının önemine işaret eden Yılmaz, politika belirsizliklerinin giderilmesiyle birlikte yatırımcı ilgisinin arttığını söyledi.

Enflasyonla mücadelede kamunun ve özel sektörün elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, tasarruf tedbirlerinin alınması gerektiğini ifade etti. Ayrıca mesleki eğitim alanında yapılacak reformların istihdama önemli katkılar sağlayacağını ileri sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.