Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fahiş Fiyat ve Stokçuluğa Geçit Yok: Cezalar Kesildi

Sosyal medya hesabı üzerinden duyuru yapan Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçuluk kapsamında işletmelere 61 milyon lira idari para cezası kesildiğini paylaştı.
Fahiş Fiyat ve Stokçuluğa Geçit Yok: Cezalar Kesildi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, vatandaşın alım gücünün azalmasıyla stokçuluk yapan ve fahiş fiyat uygulayan işletmelere yönelik denetimlerini hızlandırdı. Bakanlık, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada 2023’te söz konusu işletmelere 355 milyon 804 bin 957 lira idari para cezası uygulandığını belirtti.

2 Mayıs 2024’te Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun gerçekleştirilen toplantıda başta marketlerdeki temel gıda ve ihtiyaç ürünlerindeki fahiş fiyat artışları olmak üzere stokçuluk ve fahiş fiyat eylemlerinin kurul gündeminde yer aldığı ifade edildi.

Bu kapsamda fahiş fiyat ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 61 milyon 66 bin 431 lira idari para cezası uygulandığı açıklandı. Bakanlık, piyasalarda fiyatlama davranışlarını bozarak tüketicileri olumsuz etkileyen eylemlere karşı gerekli tedbirlerin alınacağını vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde stokçuluk ve fahiş fiyata yönelik uygulanacak idari para cezaların 10 kata kadar artacağı gündeme gelmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.