Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birçok Sektör Artan Taleple Tam Kapasite Çalışırken, Turizmciler Çin Açığını Kapatmaya Çalışıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Çin’den alım yapamayan birçok ülke Türkiye’ye yöneldi. Ayakkabı, kimya, tekstil, deri ve gıda olmak üzere birçok sektöre talep arttı. Ancak turizm tarafında Çin açığının kolay kolay kapanmayacağı belirtiliyor.
Birçok Sektör Artan Taleple Tam Kapasite Çalışırken, Turizmciler Çin Açığını Kapatmaya Çalışıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkan ve 73 bine yakın kişiye bulaşan koronavirüs salgını tüm dünyaya korku salmaya devam ediyor. Apple gibi Çin’de faaliyet gösteren birçok dünya devi şirket talep azalmasının sıkıntısını yaşamaya başladı. İlk olarak 12 Aralık’ta ortaya çıkan, Ocak ayının başından bu yana ölümlerin arttığı salgın nedeniyle sayısız işletme kepenk kapattı.

Kısıtlı çalışma saatleri, mağazaların kapanması, insanların evlerinden çıkmaması ülkede üretimi tamamen sekteye uğrattı. Bu bakımdan Türkiye alternatif bir ülke haline gelerek, birçok sektörde siparişlerin arttığı görüldü. Öte yandan turizmciler sektör için önemli bir payı kapsayan Çin açığını kapatmanın yollarını arıyor.

Tıbbi maske ve temizlik malzemelerine olan ihtiyaçla kimya sektörü tam kapasite çalışıyor.

Kimya SektörüYaşanan salgın Çin’de maske takma zorunluluğunu getirdi. Bu sebeple Türk kimya sektöründe talep artışı %30-40’a, ihracat ise %20’ye yükseldi. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak da salgın nedeniyle kendi sektörlerinde hareketlilik yaşandığını belirtti.

Dünyanın çeşitli yerlerinde mağazaların Türkiye’yi kapasite konusunda yoklamaya başladıklarını söyleyen Şenocak, bu durumun 2020 ihracatına %15 artı olarak yansıyacağını öngördü. Bir diğer olumlu etkilenen sektör tekstil olurken,  İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz ihracatta %10 artış beklediklerini söyledi. Çin’in dünyada birinci tedarikçi konumunda olduğunu ve sektörde %33 paya sahip olduğu bilgisini paylaştı.

Bu bakımdan açılan boşluğun Türkiye gibi alternatif ülkelerle kapatılmak istendiğini söyledi. Çin’den %1 pay almanın bile çok önemli katkısı olacağını dile getiren Öksüz, “Çin’in tedarikte yüzde 10 düşmesi demek bizim yüzde 10 artmamız demektir” dedi. Öte yandan hammadde üreticilerinin tedarik sağlayamamalarının, bu tarafta fiyat artışına yol açacağını, ancak Türkiye’nin bu bakımdan Çin’e bağımlı olmadığının altını çizdi.

Tekstil makinesi ihracatında da virüs nedeniyle 5 puanlık bir artış bekleniyor.

Tekstil MakineleriTekstil Makina ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) Başkanı Adil Nalbant, makinelerin bir kısmının Çin’den temin edildiğini, ancak bu açıdan çıkacak sorunların aşılabileceğini ifade etti. Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, Çin’de yapılacak iki fuarın iptal edildiğini hatırlattı.

Salgın nedeniyle Çin’den mobilya alan birçok ülkenin Türkiye’ye gelmeye başladığını, bunların arasında Avrupa’nın ağırlıkta olmasının sevindirici olduğunu ifade etti. Bu doğrultuda daha önce 4,5 milyar dolar olan 2020 ihracat hedefini 5 milyar dolara çıkardıklarını açıkladı.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Rint Akyüz, gıdada Çin’in zaten Türkiye’ye rakip olmadığını ancak virüs nedeniyle ihracatın pozitif etkileneceğini söyledi. Koronavirüsten olumlu etkilenecek diğer sektörler arasında yerli telefon, ayakkabı ve yolcu gemileri de yer alıyor.

Birçok sektör virüsten olumlu etkilenirken, turizmcilerde durum tam tersi.

Çinli Turist AçığıTürkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Çin’in sektör için çok büyük bir pazar olduğunu ve kayıpların telafi edilmesi konusunda güçlük yaşayacaklarını söyledi.

Çinlilerin yerine Avrupalı turistleri koymanın kolay olmayacağını belirten TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Hamit Kuk ise “Biz Uzakdoğu’yu tercih etmiş olan Avrupalı turistin fikrini değiştirip Türkiye’ye gelmesini sağlayabilirsek anlamlı olur. Çinli turistleri de tamamen kaybetmedik. Bir ay sonra virüsün etkisi azalabilir ve yılı beklediğimiz altında 350 bin Çinli turistle de kapatabiliriz.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu