Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güven Endeksi Şubat’ta 57,3’e Geriledi

Tüketicinin güveni Şubat’ta bir önceki ayın verileri ile karşılaştırıldığında %2,7 azalarak 57,3 seviyesine geriledi.
Tüketici Güven Endeksi Şubat’ta 57,3’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ait tüketici güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat’ta %2,7 oranında düşüş göstererek 57,3 seviyesine geriledi. Tüketici güvene endeksi bir önceki ay 58,82 seviyesinde gelmişti.

0-200 arasında değer alan tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması pozitifliği, küçük olması negatif durumu ifade ediyor. Benzer şekilde tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artması iyimser durumu, azalması ise kötümser durumu göstermektedir.

Ocak’ta 79,5 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Şubat’ta 76,8’e indi.

Tüketici Güven EndeksiHanenin önümüzdeki bir yıl içerisinde maddi durum beklenti endeksi aylık bazda %3,4 oranında düşüş gösterdi. Bir önceki ay 77,4 gelen 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi, yılın ikinci ayında %1,9 azalarak 75,9 oldu. Ocak’ta 21,6 seviyesinde gerçekleşen tasarruf etme ihtimali endeksi ise Şubat’ta %4,2 oranında artarak 22,5’e çıktı.

Söz konusu dönemde tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde ücretlerin değişeceğine dair beklentisi %2,7, tüketici fiyatlarının değişeceğine dair beklenti endeksi %1,4, mevcut dönemde hanenin genel ekonomik duruma dair güven endeksi ise %1,4 oranında arttı.

Bir önceki ay 56,8 seviyesinde açıklanan işsiz sayısı beklenti endeksi, söz konusu dönemde %5,3 azalarak 53,8 oldu.

Tüketici EğilimleriTÜİK’in son açıkladığı verilere göre Türkiye’deki işsizlik oranı %13,3 seviyesinde. Ülkede 15 ve daha yukarı yaşta 4 milyon 308 bin kişi işsiz kategorisinde yer alıyor. Kasım verilerine göre 15-24 yaş arası nüfusta işsizlik oranı %24,5, 15-64 yaş arasında %13,6 seviyesinde. 28 milyon 169 bin kişinin istihdam edildiği ülkemizde nüfusa oranlandığında %45,6 olduğunu görmekteyiz.

İşgücüne katılım oranı %52,5 olurken, bir önceki aya kıyasla düşüş olduğu gözlendi. Şubat ayında gelecek 12 aylık dönemde konut satın alma veya inşaat ettirme ihtimali endeksi %1,1, gelecek 3 aylık dönemde tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksi %4,1 oranında artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu