Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Ödenen Yüksek Faizlerden Fed’i Sorumlu Tuttu

Amerikan Merkez Bankası (Fed), bir kez daha ABD Başkanı Donald Trump'ın eleştiri oklarının hedefi oldu.
Trump Ödenen Yüksek Faizlerden Fed’i Sorumlu Tuttu
Son Güncelleme: 
Yorum

Hemen her fırsatta Fed’in faiz indirimi konusunda sert eleştiriler yapan Trump, bankanın bu yöndeki adımı için “kaçınılmaz” yorumunu yapmıştı. Fed Başkanı Jerome Powell’ı göreve getirdiği günden bu yana sürekli yeren Trump’ın, ülke ekonomisi için oldukça önemli olan faiz indirimi konusunda uzun bir süredir baskıcı tutum sergilediği biliniyor.

Trump, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamalarda Fed’in bir yıl önceki faiz artırımı hamlesini hatırlatarak bunun yapılmaması durumunda ekonomik büyümenin daha güçlü olacağını belirtmişti. Eleştirilerine zaman geçtikçe yenilerini ekleyen Trump, bankanın faiz indirimi yapması durumunda ülke ekonomisinin rekor kıracağını söylemişti.

Trump şimdi de Fed’i yanlış yönlendirmelerle suçlayarak çok yüksek miktarda faiz ödemesi yapılmasından bankayı sorumlu tuttu.

Trump Fed'i Yanlış Yönlendirmelerle SuçladıSosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda gündem olan Trump, neredeyse hiç enflasyon yokken ABD’nin diğer ülkelere kıyasla gereksiz yere yüksek miktarda faiz ödediğinden yakındı. Ülkedeki sıkı para politikasının sürdürülmesinin diğer ülkelerle rekabeti güçleştirdiğini savunan Trump, yakın zamanda buna son verilmesi için bir çağrı yaptı.

Her fırsatta daha düşük faiz oranı uygulanması gerektiğini vurgulayan Trump, ABD ekonomisine dair yaptığı değerlendirmede GSYH ile ülkenin servet birikiminin çok daha yüksek seviyelerde olması gerektiğini açıkladı. Trump ayrıca diğer ülkelerin piyasaya daha fazla para sürmesini hiç adil bulmuyor.

Açıklamalarında ekonominin aşağı yönelmesi halinde Fed’in faiz indiriminin daha büyük maliyetlere sebep olacağını bildiren Trump, şu an harekete geçmenin her yönden daha avantajlı olacağını düşünüyor.

Trump, Fed’in oldukça hızlı bir şekilde faiz artırıp bunu yine oldukça fazla yaptığını düşünüyor.

Trump Fed'in Oldukça Hızlı Bir Şekilde Faiz Artırdığını DüşünüyorGeçtiğimiz günlerde Fed’i hatalı bulduğunu bildiren Trump, bir an önce faiz indirimine gidilmesi gerektiğini ifade etmişti. Onun sert eleştirilerine maruz kalan Powell, bu ay yaptığı açıklamasında Trump’ın kendisini görevden alabileceği konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Kendisine verilen başkanlık görevinin 4 yıl boyunca devam edeceğini, bu sebeple de Trump’ın kendisine “git” demesi halinde görevinden elbette ayrılmayacağını açıklamıştı. Görevinde kalmayı istikrarlı bir şekilde devam ettirecek gibi görünen Powell’ın, gelecek hafta gerçekleşecek FOMC toplantısında nasıl bir karar alacağı merak ediliyor.

Tüm bunlarla birlikte Trump, ABD para politikasının çok fazla sıkılaştığını düşünmekle birlikte, Fed’in indirime gitme fırsatını bir kez daha kaçırmaması gerektiğini ısrarla belirtiyor. Trump’ın Fed üzerindeki baskıcı tavırları devam edecek gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu