Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Anlaşmasında Trump Üzerindeki Baskının Artmasıyla Dolardaki Yükseliş Son Bulabilir

Dolar önemli para birimleri karşısında bu sabah da yüksek seyrederken, uzmanlar Trump üzerinde ticaret anlaşması konusundaki baskının artmasıyla, dolardaki yükselişin yön değiştirebileceğini öngörüyor.
Ticaret Anlaşmasında Trump Üzerindeki Baskının Artmasıyla Dolardaki Yükseliş Son Bulabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazar günü yapılan Avrupa Birliği parlamento seçimlerinde İngiltere’nin yeni kurulan Brexit Partisi seçimlerde en çok oyu alan taraf oldu. Dolar, AB parlamento seçimlerinin ardından bu sabah erken işlemlerde birçok önemli para birimi karşısında yükseldi. Türk lirası karşısında da şu sıralarda 6,06’dan işlem görüyor.

Brandywine Global Investment Management LLC tahminlerine göre, ticaret anlaşması konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ın üzerindeki baskının artması, dolardaki yükselişin son bulmasına sebep olan faktör olabilir.

Doların altı önemli piyasa parası karşısındaki değerini ölçen Dolar Endeksi 97,780 puana yükseldi.

Dolar EndeksiEndeks Perşembe günü 98.371 puan ile iki yılın zirvesini gördükten sonra hafif gerilemişti. Euro/Dolar paritesi 1,1185 seviyesine geriledi. İki yetkilinin Avrupa Komisyonu’nun Haziran ayının başında, İtalya’nın yüksek borç seviyesi ve bütçe açığı hakkında verilecek cezaların gelebileceği açıklaması ile dolar karşısında güç kaybetti.

Dün 6,03 – 6,10 aralığında seyreden dolar kuru bu sabah açılışı 6,06 civarından yaptı.

28 Mayıs Dolar KuruHaftanın ilk işlem gününe yatay bir başlangıç yapana dolar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklamalarıyla 6,03’e kadar geriledi. Merkez Bankası yabancı para mevduata – katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan arttırdığını ve piyasadan yaklaşık 4,2 milyar dolarlık likidite çekilmesinin beklendiğini bildirdi.

Dünkü düşüşte direncini koruyamayan Dolar/TL bu sabah yeniden yönünü yukarı çevirdi. Kur saat 09:32 itibarıyla 6,0677’den işlem görüyor. İstanbul seçimlerine yönelik belirsizlik, ABD ile devam eden S-400 gerilimi ve Türkiye’nin risk primi CDS’nin 500 baz puanın üzerine yükselmesi lira üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Brandywine Global Investment Management LLC analistleri dolardaki yükselişin sona yaklaşma ihtimali olduğunu belirtti.

Dolar DüşebilirABD Başkanı Trump’ın üzerindeki Çin ile ticaret anlaşması yapması yönündeki baskının artmasının doların yükselişini sınırlandıracağını öngören analistler, bununla birlikte dolarda kısa pozisyon alımlarının artabileceğini yorumladı. Kurum tarafından yapılan değerlendirmede, ABD menfaatlerini korumak amacıyla Çin ile anlaşma yapmak zorunda kalacak.

Brandywine Fon Yöneticisi Richard Lawrence, şuan uygulanan tarifelerin ABD’li tüketiciler için vergi yükü anlamına geldiğini, Trump’ın anlaşma yapma konusunda istekli davranmasının ise doların performansını destekleyen tüm unsurların aşındığı anlamına geldiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu