Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Ticaret Müzakereleri Başlamak Üzereyken Çin’e Yönelik Saldırı Tweetleri Attı

ABD-Çin arasında ticaret müzakerelerine yeniden başlanmak üzereyken, Trump Çin'in verdiği sözleri tutmadığına dair saldırı tweetleri paylaştı.
Trump, Ticaret Müzakereleri Başlamak Üzereyken Çin’e Yönelik Saldırı Tweetleri Attı
Son Güncelleme: 
Yorum

Haziran ayında Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleşen G-20 Liderler Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bir araya gelmişti. Bu görüşmelerden ticaret müzakerelerine devam etme kararı çıkarken, Huawei için ABD’nin aldığı kararlar yumuşatılmıştır.

Şimdi ise ABD’li ve Çinli müzakerecilerin bir araya gelerek, Mayıs ayından sonra gerçekleşecek ilk görüşmeyi yapması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, iki tarafın da beklenen bir ticaret anlaşmasına yönelik müzakerelere başlaması için bir dizi tweet attı. Trump, Çin’in vaat ettiği gibi daha fazla ABD tarım ürünü satın almadığını ve 2020 başkanlık seçiminin sonucunu beklerken müzakerelerin yavaş yürüdüğünü iddia etti.

Trump, Çin’in şimdiye kadar söz verdiği gibi ABD tarım ürünü almaya başlaması gerektiği gerektiğini söylerken, ekonomisinin büyümesine yönelik söylemlerde de bulundu. Çin, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 27 yılın en kötü büyümesini açıklarken, devam eden ticaret müzakereleri nedeniyle daha fazla zarar alacağa benziyor.

Trump’ın eleştirileri, Mnuchin ve Lighthizer tarafından yönetilen ve Çin delegasyonları ile görüşmek üzere Şanghay’a gitmelerine paralel geldi.

Trump Eleştirileri Görüşmeler Öncesi GeldiABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çin’de yüz yüze görüşmeler yapmaya giderken, yetkiler büyük bir anlaşmaya yönelik beklentileri bastırdılar. Yine de bir buçuk yıl önce başlamış olan müzakerelerin Mayıs ayında bitmesinin ardından ilk kez bir görüşme gerçekleşecek.

Tweetler, Çin’e güvenilemeyeceği yönünde Başkan Trump’ın şüpheci bir yaklaşım sergilediğini bir kere daha gösterdi. Trump, Çin’in gelecek yılki seçimleri beklediğini, eski Başkan Yardımcısı Joseph Biden’e ‘Sleepy Joe’ takma ismiyle hitap edip Pekin’in böyle birisinin galip gelebileceğini umduğunu da söyledi.

ABD soya fasulyesi ihracatı Mayıs ayında 727 milyon dolara yükselirken, 2018 yılına göre yüzde 7 oranında artış kaydetti.

ABD Soya Fasulyesi İhracatıTrump, Çin’in daha fazla ABD tarım ürünü satın alması konusunda hala ısrarcı davranıyor. Pazar günkü bir habere göre; devlet tarafından işletilen medya ajansı Xinhua, 19 Temmuz’dan bu yana Çin’e milyonlarca ton soya fasulyesi gönderildiğini söyledi. Soya fasulyesi iki taraf arasında özellikle hayati bir sorun olmaya devam ediyor. Ayrıca iki ulus arasındaki ticaret açığı artıyor.

Mayıs ayında ABD’nin Çin’e ihracatı 9,1 milyar dolara yükseldi, ancak ithalat 39,3 milyar dolara yükseldi. Böylece bu yılki ticaret açığı 137,1 milyar dolara çıktı. Bu toplam, 2018’deki aynı döneme göre 15 milyar dolar daha düşüktü ve bu da 419,5 dolarlık Çin ticaret açığına işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu