Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump S-400 Yaptırımlarını Görüşmek Üzere Türkiye’yi Beyaz Saray’a Davet Etti

ABD Başkanı Donald Trump, S-400 konusunu konuşmak üzere Türkiye’yi Beyaz Saray’a davet etti.
Trump S-400 Yaptırımlarını Görüşmek Üzere Türkiye’yi Beyaz Saray’a Davet Etti
Yorum

S-400 teslimatının geçtiğimiz günlerde başlaması akıllara Türkiye’ye ABD tarafından ne gibi yaptırımların uygulanacağı sorusunu getirmişti. Teslimatın ardından bir süre sessiz kalan ABD’den beklenen hamle gecikmemiş ve Türkiye’yi S-400 aldığı gerekçesiyle F-35 programından çıkarma kararı almıştı. Fakat Cumhuriyetçi senatörler sadece bunu yeterli bulmadı.

Bu yaptırım kararını alan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Halbuki Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasıyla ABD’nin yaptırım uygulaması zaten beklenen bir hareketti. Bu kararın ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, F-35 gelişmeleri için endişe duyduğunu açıklamıştı.

Trump, Türkiye’ye bir yaptırım uygulanmayacağını açıklamasının ardından senatörler kendisine yaptırım için ısrar etti. Başkan bunun üzerine Türk yetkililer ile Beyaz Saray’da görüşmek istiyor.

Trump Türkiye'ye Bir Yaptırım Uygulanmayacağını AçıkladıTürkiye ve S-400 konusunu konuşmak üzere Cumhuriyetçi senatörleri Beyaz Saray’a davet eden Trump’ın bu toplantıyı 23 Temmuz Salı günü TSİ 16:00’da gerçekleştireceği öğrenildi. Dünkü açıklamalarında Barack Obama döneminde Türkiye’ye yapılan hataları işaret eden Trump, yaptırımlar konusunda henüz net bir karara varmadıklarını belirtmişti.

Önceki gün Beyaz Saray ve Pentagon’dan gelen açıklamalarda F-35 programından çıkarılmasına rağmen ABD’nin Türkiye ile olan stratejik ilişkilerine hala çok değer verdiği bildirilmişti.

Trump’ın yaptırımlar konusundaki “kararsız” tutumu Cumhuriyetçi senatörleri yaptırım konusunda çağrı niteliği taşıyan bir tasarı sunmaya yöneltmişti.

Trump'ın Yaptırımlar Konusundaki Kararsız Tutumu Tasarı Sunmaya YönelttiBu tasarıda CAATSA kapsamındaki kararların tamamen uygulanması istenmişti. Bu doğrultuda Trump üzerindeki baskının artabileceği biliniyor. Üzerindeki baskıyla zor durumda kalan Trump’a Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler bu konudaki taleplerini çok kez dile getirmişti.

Eğer Amerikan Kongresi Türkiye’ye karşı bir yaptırım kararı alırsa, Trump bu kanunu veto etme hakkına sahip olacak. Bu vetonun geri çevrilmesi ise yalnızca kongre tarafından üçte ikilik bir çoğunluk sağlandığı takdirde mümkün oluyor. Kanunun çıkmasının ardından kongre tatile girerse, veto kararının geri çevrilmesine imkan bulunmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu