Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump ile Putin Telefonda Mueller Raporu, Venezuela ve Kuzey Kore’yi Görüştü!

Donald Trump ile Vladimir Putin’in 1 saatten uzun süren telefon görüşmesi tüm dünyada yankı uyandırırken iki liderin Mueller raporu, Venezuela ve Kuzey Kore hakkında konuştukları açıklandı.
Trump ile Putin Telefonda Mueller Raporu, Venezuela ve Kuzey Kore’yi Görüştü!
Yorum

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uzun bir telefon görüşmesinde Mueller raporu, Venezuela ve Kuzey Kore hakkında konuştukları söylendi. İkilinin bir saatten fazla konuştukları verilen bilgiler arasında yer alırken Trump, Beyaz Saray açıklamasından kısa süre sonra Twitter’dan şu ifadelerle paylaşım yaptı:

“Rusya Devlet Başkanı Putin ile uzun ve çok iyi bir konuşma yaptık. Cadı Avı başlamadan çok önce, her zaman söylediğim gibi Rusya, Çin ve herkesle iyi geçinmek kötü bir şey değil.”

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da Mart ayında tamamlanan Özel Yetkili Savcı Robert Mueller soruşturmasına ilişkin; “her iki lider de gizli bir anlaşma olmadığını biliyordu” dedi.

Beyaz Saray Trump Putin Açıklama Mueller Raporu Çok Konuşmadı Ve bu konu hakkındaki konuşmanın kısa sürdüğünü dile getirdi. Sanders ayrıca Trump’ın sohbet sırasında, Putin’e nükleersizleştirme konusunda Kuzey Kore’ye baskı yapması için çağrıda bulunduğunu söyledi. Kremlin ise Putin’in Trump’ı Kuzey Kore üzerindeki yaptırımları azaltmaya çağırdığını bildirdi. Trump sonraki tweetinde de; “…Ticaret, Venezuela, Ukrayna, Kuzey Kore, Nükleer Silah Kontrolü ve hatta Rus Komedisi konusunu tartıştık. Çok verimli bir konuşma!” ifadelerini kullandı.

NBC, Kremlin’in çağrının Amerikan tarafından başlatıldığını söylediğini, ayrıca görüşmeleri “ciddi ve yapıcı” nitelendirdiğini yazdı.

Kremlin Telefon Görüşmesi ABD Başlattı Kremlin açıklamasında ekonomik işbirliği üzerinde durularak mevcut durum ve ikili ilişkilerin olasılıklarının tartışıldığını belirtirken Putin’in karşılıklı yarar sağlayan ticaret ve yatırım ilişkileri geliştirmek lehine konuştuğunu aktardı. Ayriyeten Putin’in Trump’ı 25 Nisan’da Kim Jong-un’la yaptığı görüşmenin sonuçlarıyla ilgili bilgilendirdiği, Pyongyang’ın yükümlülüklerini vicdani olarak yerine getirmesinin Kuzey Kore’deki yaptırımlar azaltılarak karşılıklı adımlarla desteklenmesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Başkanı belli olan Ukrayna hakkında da konuşan ikilinin görüşmesinde Putin’in yeni liderliğin Minsk anlaşmalarını uygulamak için gerçek adımlar atması gerektiğini söylediği ifade edildi.

Putin Ukrayna Minsk Anlaşması Uygulamak için Geçerli Adımlar Atmalı Beyaz Saray, Trump ve Putin’in Trump başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana telefonda yarım düzine kez konuştuklarını yazarken Putin geçen yıl ikisinin düzenli bir şekilde konuştuğunu açıklamıştı. Diğer taraftan son günlerde iki ülke birbirini Venezuela’ya müdahale konusunda uyarmalarıyla gündeme gelmişti. Zira ABD’nin desteklediği Juan Guaido ile Rusya’nın desteğini koruyan Nicolas Maduro arasındaki çatışma devam ediyordu.

Hatta Bolton Çarşamba günkü açıklamasında; “bu bizim yarıküremiz, Rusların müdahale etmesi gereken yer değil” demişti. Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir telefon görüşmesinde Mike Pompeo’yu ABD’nin ülkeye müdahalesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve ciddi sonuçlara yol açabileceğini belirterek uyarmıştı. Trump yönetimi silahlı müdahaleyi reddetmezken Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cuma günü verdiği bir röportajda tüm seçeneklerin masada kaldığını ve barışçıl bir güç geçişi umut ettiklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu