Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Powell’ı Kovması Piyasada Karmaşaya Neden Olabilir

FED’in önceki başkanlarından Robert Heller, Trump’ın Jerome Powell’ı görevden alırsa piyasada karmaşaya neden olabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Trump’ın Powell’ı Kovması Piyasada Karmaşaya Neden Olabilir
Yorum

FED’in önceki başkanlarından Robert Heller, Trump’ın Jerome Powell’ı görevden alırsa piyasada karmaşaya neden olabileceğini söyledi. Donald Trump’ın Powell’ı yerinden ederek yatırımcı duyarlılığına zarar verme riski yaratacağını dile getiren Heller, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Nitekim yatırımcılar halihazırda ABD ile Çin arasındaki artan ticaret gerilimleri nedeniyle giderek daha gergin hale geliyorlardı. Ayrıca iki süper gücün anlaşmazlığının, küresel ekonomi yavaşlama belirtileri gösterirken büyüme için kayda değer risk arz ettiği de biliniyor.

1986-1989 yılları arasında FED’in Yöneticiler Kurulu’nda üye olan Heller; “Bir Federal Rezerv yöneticisini kovmak eşi benzeri görülmemiş bir olay olur” diyerek şöyle devam etti:

Trump’ın Powell'ı Kovması Eşi Benzeri Görülmemiş Olay “Bu, gerçekten yapmak istemediğiniz bir şey olurdu çünkü yol açacağı belirsizlikte mutlak bir artışa ihtiyacınız yok.” Heller’in yorumları, Bloomberg’in Çarşamba günü Trump’ın Powell’ın yetkisini indirme olduğuna inandığını söylediği yönündeki haberinin üzerine geldi. Haberlerin gerçek olabileceği ihtimalinin yüksek olmasının nedeni ise Trump’ın daha önce Powell’ı defalarca kamuya açık bir şekilde eleştirmiş olmasıydı.

FED’i faiz artırımlarıyla ABD’nin ekonomik büyümesini engellemekle suçlayan Trump, Bloomberg’in Salı günkü haberine göre de Powell’ı rütbesini indirmeyi düşünmüştü.

Trump’ın Powell'ı Kovmayı Planlıyor İddialarıABD Başkanı Donald Trump, faiz kararının açıklanmasından bir gün önce FED Başkanı Jerome Powell’ı görevden almak isteyip istemediği sorularına, “Görelim bakalım, ne yapacak” demişti. Öte yandan Çarşamba günü para politikası kararının açıklanmasının ardından konuşan Jerome Powell, dört yıllık görev süresinin tamamını yerine getirmek istediğini söyleterek; “dört yıllık bir süreye sahip olduğum konusunda yasa açık” dedi.

Çarşamba günü faizde değişikliğe gitmeyerek oranları yüzde 2,25-2,50 arasında sabit tutan FED, bununla birlikte Temmuz’da bir faiz indirimi olabileceğinin sinyalini verdi. Çoğu uzman da FED’in faiz kararının ardından Temmuz’da indirim yapılması için olasılığın yüksek olduğunu öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu