Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump-Kim Zirvesi Anlaşma Olmadan Sona Erdi

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında sürmekte olan nükleer zirvede programın değiştiğini söyledi. Detaylar şöyle;
Trump-Kim Zirvesi Anlaşma Olmadan Sona Erdi
Yorum

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında sürmekte olan nükleer zirvede programın değiştiğini söyledi. Etkinliği kapsayan haber havuzuna toplantının 30 dakika içinde biteceği söylendi ki bu Hanoi, Vietnam’daki zirve için planlanandan çok daha önceydi.

Beyaz Saray’da Trump’ın o zaman zirve bölgesinden ayrılacağını dile getirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, gazetecilere programın neden değiştiği ya da imza töreni olup olmayacağı konusunda bilgi vermeyi reddetti. Zirve sonrası düzenlenen bir basın toplantısında Trump; “hiçbir şeyi imzalamak iyi bir şey değildi, bazı seçeneklerimiz vardı ve şu anda bu seçeneklerden hiçbirini yapmamaya karar verdik” dedi.

Yine de Trump, görüşmeleri üretken olarak nitelendirerek Kim Jong Un ile ilişkilerinin üzerini çizdi.

Trump Kim İle İyi İişkilerimiz VarÜçüncü bir zirveye katılmadığını söyleyen Trump, yine de görüşmeleri üretken olarak değerlendirerek; “sanırım sonunda Kim ile çok iyi arkadaş olacağız” açıklamasında bulundu. Bununla birlikte, günün sonuna Perşembe günkü konuşmalar için masada gördüğü herhangi bir anlaşmayla mutlu olamayacağının da üzerini çizdi. Yaptırımların tamamen kaldırılması karşılığında Kim’in bir silah tesisini kapatmayı teklif ettiğini bildiren Trump ancak ABD ekibinin “bildiklerine şaşırdıklarını gösteren birçok noktaya ulaştığını” ve bu yüzden Kim’in rejiminden daha fazla eylem talep ettiğini aktardı.

Trump zirvedeki olayları tartışmak için basın toplantısından sonra yapmayı planladığı ilk aramalardan birininse Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in olacağını belirtti.

Trump Zirveden Sonra Güney Kore Devlet Başkanı Arayacak Kendisi Perşembe günkü toplantıları başında gazetecilere verdiği demeçte de; “Acele yok, biz sadece doğru olanı yapmak istiyoruz. Kim ve ben, doğru anlaşmayı yapmak istoruz. Hız önemli değil, önemli olan doğru anlaşmayı yapmamız” demişti. Bu durum, akıllara Trump’ın Kuzey Kore zirvesinden hiçbir şey elde edemese bile görüşmeleri başarı olarak göstereceği yönündeki uzman yorumlarını getirdi.

Nitekim pek çok uzman sınırlı ilerleme gösterse dahi zirvenin Trump ile Kim için kazan kazan olacağı konusunda hemfikirdi. Basın toplantısında Kim Jong Un’un temel olarak yaptırımların tamamen kaldırılmasını istediğini ama bunu yapamadıklarını belirten Trump; “Bu belirli öneriden uzaklaşmak zorunda kaldık. Bundan uzaklaşmamız gerekiyordu.” dedi.

Ayriyeten Pyongyang’daki mevcut tüm yaptırımların yürürlükte kalacağını da teyit etti.

Kuzey Kore Yaptırımlar Devam Edecek ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise basın toplantısında ABD ekibinin zirveden önce bir anlaşma için temelleri atmaya çalıştığını fakat Perşembe günkü görüşmelerin işi tamamlayamadığını aktardı ve şöyle konuştu: “Maalesef, sonuna kadar gelemedik. Nihayetinde ABD için anlam ifade eden bir şeyi alamadık. Başkan Kim bizim yapacağımızdan umutluydu diye düşünüyorum. Ondan daha fazlasını yapmak istedik ve o buna hazırlıksızdı.”

Neticede Vietnam’daki toplantı başlangıçta planladığından çok daha erken bitti ve liderler önceden planlanmış öğle yemeği için etrafta dolaşmadılar. Beyaz Saray da zirve sırasında yeni bir anlaşma yapılmadığını açıkladı ve Sarah Sanders bunu şöyle duyurdu: “İki lider, nükleer silahlardan arındırma ve ekonomik güdümlü kavramları ilerletmenin çeşitli yollarını tartıştı. Şu anda hiçbir anlaşmaya varılmadı ancak ilgili ekipler gelecekte buluşmayı dört gözle bekliyorlar.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu