Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Jimmy Carter’dan Sonra Resesyon Sırasında Yeniden Seçim İsteyen İlk Başkan Olabilir

Donald Trump’ın şu an 94 yaşında olan 39. ABD Başkanı Jimmy Carter’dan bu yana, bir resesyon sırasında yeniden seçimlere katılan ilk başkan olabileceği söylendi. İşte detaylar;
Trump Jimmy Carter’dan Sonra Resesyon Sırasında Yeniden Seçim İsteyen İlk Başkan Olabilir
Yorum

Yasal sorunlarının ötesinde Donald Trump’ın Jimmy Carter’dan bu yana ekonomik bir gerileme sırasında yeniden seçim için adaylığını koyacak ilk başkan olma riskiyle karşı karıya kaldığı söylendi. Zira şimdiye kadar Trump’ın duruşunu zedeleyecek en önemli tehdit Robert Mueller’in özel danışman soruşturmasıydı.

Yine de koltuğa oturduğundan bu yana ABD ekonomisinin durumu Trump’ın yerini sağlamlaştırıyordu ve ne kadar tartışmalı olsa da ülkede onun politikalarını destekleyen sayısız insan vardı. Ancak bu hafta finansal piyasalarda yaşanan belirsizlikler Trump’ın son iki yılı için beklentileri gölgeledi ve 2018’in dördüncü çeyreği için büyümenin 4.2’den ve ikinciyle üçüncü çeyrekteki 3.5’ten aşağıya çekileceği öngörüldü.

2019 ve ötesi için büyümenin devamlı olarak düşeceği, daha düşük vergiler ve daha yüksek harcama rüzgarlarından kaynaklanan mali uyarıcıların etkisinin azalacağı belirtildi.

ABD Resesyonu GerekçeleriKaldı ki pek çok uzmanın, ABD için 2020’de resesyon tahmininde bulundukları da biliniyordu. Grant Thornton LLP’nin baş ekonomisti Diane Swonk da konuyla ilgili bu haftaki notunda şöyle yazdı: “Güçlü bir dolar, yurt dışında zayıf bir büyüme, destekleyen şirket borcu, konutta yavaşlama ve tarifelerin küresel tedarik zincirlerinde yarattığı tahribat, bunların hepsi gidişatı kötü etkiliyor.”

Ekonomist hiç kimsenin bardağı taşıran son damlanın hangisi olacağını bilmediğini ama bunların yığılmaya devam ettiğini vurguladı.

2020'nin İlk Yarısında Resesyon Geliyor İlaveten Swonk, daha önce 2020’nin ikinci yarısında resesyon beklediğini söylemesine rağmen şimdi bu tahminini öne alarak, 2020’nin ilk yarısında resesyon öngördüğünü söyledi. Ekim ayında National Association for Business Economics tarafından yayınlanan raporda da tahmincilerin 3’te 2’sinin Trump’ın yeniden seçim yılının sonuna kadar resesyon bekledikleri açıklanmıştı.

Öngörülerin gerçekleşmesi durumunda da bunun tarihsel olarak nadir bir olayı temsil edeceği ve başkanın ikinci dönem şansı için uğursuz bir durum olacağı kaydedildi.

Trump Jimmy Carter’dan Sonra Resesyon Sırasında Yeniden Seçime Oynayan İlk BaşkanSonuçta; Dwight Eisenhower, Richard Nixon, Ronald Reagan ve George W. Bush’un hepsi görev sürelerinin ilk yılında resesyonun başladığını görmüş ama ikinci yıllarının sonunda gerileme sona ermişti ki her biri yeniden seçilmeyi başarmıştı. Bush ve Eisenhower için resesyon ikinci başkanlık dönemlerinin son yılında geri dönmüştü ve her ikisinde de onların partilerinin adayları
seçimi kazanamamıştı.

Resesyon gören son başkan ise 1980’de yeniden seçime hazırlanan Carter olmuş fakat sonuçlar iyi gelmemiş, koltuğu Ronald Reagan’a kaptırmıştı. Cumhuriyetçiler Carter’ı ekonomik zayıflığın sembolü olarak göstermişti. Keza bu Demokratlar tarafından da Büyük Buhran döneminde başkanlık yapan Herbert Hoover için yapılmıştı. İstisna Calvin Coolidge olmuş, 1924’te durgunluğun üstesinden gelerek yeniden seçilmeyi başarmıştı. Kısacası; ABD’nin resesyon göreceği konusundaki yaygın görüş Trump’ın yeniden seçim için olasılığını büyük ölçüde azaltıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu