Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Jerome Powell’ı Seçtiği için ‘Pişman Olabileceğini’ Söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, FED'in faiz artırım politikalarını eleştirmeye devam ediyor. Şimdi de Powell'ı seçtiğine pişman olabileceğini dile getirdi. İşte detaylar;
Trump Jerome Powell’ı Seçtiği için ‘Pişman Olabileceğini’ Söyledi
Yorum

ABD’nin olaylı başkanı Donald Trump, FED Başkanlığı için Jerome Powell’ı aday göstermiş ve ABD Senatosu 12’ye 85 oyla kabul etmişti. Aradan daha 1 yıl geçmemişken Trump, Jerome Powell’ı tercih ettiği için pişman olabileceğini dile getirdi. FED’in faiz artırım politikasını eleştiren Trump, gün geçtikçe bunun şiddetini artırmaktan da çekinmiyor.

Trump, Powell’ı hangi koşullarda görevden uzaklaştıracağına ait soruları yanıtsız bırakırken ilk defa ‘pişmanlık’ kelimesini kullandı.

Trump İlk Defa Pişmanlık Kelimesini KullandıWall Street Journal’a verdiği bir mülakatta, merkez bankasının bağımsız bir kurum olduğunu bildiğinden bahsetti. Buna karşın FED Başkanı Jerome Powell’ın faizleri düşürmesi gerektiği konusunda doğrudan mesajlar gönderdi. Powell’ın faiz artırma konusunda memnun göründüğünü ifade eden Trump, “bunu söylemek için çok erken ama onu göreve getirmekten pişman olabilirim,” ifadelerini kullandı. Hangi koşullarda Powell’ı görevden uzaklaştırabileceğine ilişkin sorulara ise ‘bilmiyorum’ şeklinde yanıt verdi.

Trump, 11 Ekim tarihinde Powell’ı görevden almayacağını ifade ettikten sonra bu sözleri ile çelişki yaratmış oldu.

Powell'ı Kovacağım DemiştiFED yasası, Başkan tarafından ortaya konulan bir sebebe bağlı olarak başkanının görevden alınabileceğini öngörmektedir. Ama bu sebebin ne olduğu konusunda herhangi bir ayrıntı vermemektedir. Daha önceleri “FED benim için en büyük tehdit” ifadelerini de kullanan Donald Trump, son 1 ayda hisse senedi piyasasında görülen satış dalgası için de FED’i suçladı.

Geçen hafta Trump, FED’e yönelik eleştirilerinin şiddetini artırmış ve faiz sevmediğini dile getirmişti. Bu konuda Trump’ı destekleyenler olduğu kadar, Powell’ı destekleyenler de olmuştu. Ay başında yaptığı açıklamada ise FED’in kontrolden çıktığını ve kafayı yediğini ifade etmişti. IMF Başkanı Christine Lagarde ise Powell’ı savunmuştu. JPMorgan Chase International Yönetim Kurulu Başkanı Jacob Frenkel ise “FED’in çıldırdığını açıklamak Trump’a mı kaldı” ifadelerini kullanmıştı.

FED yılbaşından bu yana her biri çeyrek puan olmak üzere üç kez faiz artırımına giderken yıl sonuna kadar bir artırım daha bekleniyor.

FED Yılbaşından Beri Üç Faiz Artırımı YaptıTrump’ın ABD Başkanlığı görevine başlamasından bu yana faiz artırım sayısı 6’ya ulaşırken, federal fon faizi (FED gösterge faizi) için hedef aralık yüzde 2 – 2,25’te bulunuyor. Bu seviyeler tarihi standartlarda düşük seviyelere işaret ediyor. Enflasyon düşüldüğünde ise kısa vadeli borçlanma faizi sıfır seviyesine yakın seyrediyor.

Eski FED Başkanı Alan Greenspan, daha öncede buna benzer eleştirilerin geldiğini dile getirirken, eleştiri alan tüm merkez bankası başkanlarına kulak tıkamaları tavsiyesinde bulunmuştu. Trump ise kendinden önceki ABD başkanlarının aksine daha sert bir dil kullanarak eleştiriler yağdırıyor. Aynı zamanda diğer başkanlar, FED’in politikaları konusunda kamuoyuna açık bir değerlendirmede bulunmamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu