Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Japonya ile Hızlı İlerleme Umudu, Anlaşmaya Yönelik Endişeler Doğurdu

Trump, Japonya ziyareti sırasında iki ülke arasında hızlı bir ilerleme kaydedilmesi umudundan bahsederken, bazı endişeleri doğmasına neden oldu.
Trump’ın Japonya ile Hızlı İlerleme Umudu, Anlaşmaya Yönelik Endişeler Doğurdu
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya ziyareti sırasında iki ülke arasında bir ticaret anlaşmasının yakın zamanda imzalanacağını umut ettiğini söyledi. Basın konuşmasının devamında ise Japonya ile olan ticaret açığının hızlı bir şekilde düzelmesini beklediğini belirtti. Buna karşın Trump’ın bu söylemleri, analistlerin anlaşmaya yönelik bazı endişelerinin doğmasına neden oldu.

Trump’ın dört günlük Japonya ziyareti, aylar içinde bir anlaşma gelip gelmeyeceği konusunda belirsizliklerin doğmasına neden oldu.

Trump Belirsizlik YarattıTrump, gezisi sırasında iki taraf arasında muhtemelen Ağustos ayında bir anlaşma olacağını ve iki ülke arasındaki ticaret açığının hızla düzelebileceğini söyledi. Ancak Japonya’nın ekonomi bakanı, bugün yaptığı açıklamasında, ABD liderinin yorumlarının müzakerelerde hızlı ilerleme umutlarını yansıtırken, hızlı bir anlaşma için beklentileri azaltmaya çalıştığını söyledi.

Toshimitsu Motegi, Reuters’e göre düzenli bir kabine toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Yorumlarının tam ifadesine baktığımızda, ABD başkanının karşılıklı yarar sağlayacak bir şey için görüşmelerde hızlı ilerleme umutlarını dile getirdiğini görebilirsiniz,” dedi.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’ne göre; ABD’nin 2018 yılında Japonya’da 67,6 milyar dolarlık büyük ticaret açığı vardı.

ABD ile Japonya Arası Ticaret Açığı 67,6 Milyar DolarTrump, ülkeler arasındaki ticaret dengesizliğinde ciddi bir düşüş istediğini dile getirdi. Başbakan Shinzo Abe başkanlığındaki Tokyo ve Washington, aylardır otomobillerde ve tarım ürünlerinde tarifeler yapma konusunda tartışıyorlar.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ndeki kıdemli ekonomi danışmanı Matthew Goodman, “Tipik olarak seyahatin iki tarafın da bekleyebileceği kadar iyi gittiğini düşünüyorum,” dedi. Trump’ın Ağustos ayında bir tür anlaşmaya varabileceği yorumuna değinen Goodman, bazı şüphelerini dile getirerek, “Bundan daha uzun sürecek,” dedi.

Goodman’a göre; Trump, Temmuz ayında Japonya’da gerçekleşecek üst meclis seçimlerinden önce Abe’ye baskı yapmayacak.

Trump Abe'ye Baskı UygulamayacakGoodman, “Sanırım Trump’ın, Temmuz ayında Japonya’dak üst meclis seçimlerinden önce Başbakan Abe’ye baskı yapmayacağını ve bunun yapılması Ağustos ayına kadar süreceğini açıklamaya çalıştığını düşünüyorum,” dedi. Ancak Goodman, tarım ve otomobil konusundaki anlaşmazlıklarla ilgili olarak, sorunların çözülmesinin birkaç aydan daha uzun süreceğini, özellikle her iki ülkedeki karmaşık yaşama süreci göz önüne alındığında da söz konusu olduğunu dile getirdi.

Geçen hafta ticaret müzakerelerinden sorumlu Motegi, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthize ile yaptığı görüşmeden sonra iki taraf arasında ütülenmesi gereken farklılıklar olduğunu belirtti. Motegi, “Muhtemelen çalışma düzeyinde görüşmeler yapmak da dahil olmak üzere açığı daraltmak için çaba göstereceğimizi kabul ettik,” dedi ve gelecekteki görüşmeler için henüz bir program belirlenmediğine dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu