Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jim Cramer: Trump Huawei’i Çin’in “Akhilleus Topuğu” Olarak Görüyor

ABD’li ünlü kişilik Jim Cramer, Trump’ın Huawei’yi Akhilleus’un topuğu olarak gördüğünü söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Jim Cramer: Trump Huawei’i Çin’in “Akhilleus Topuğu” Olarak Görüyor
Yorum

Mad Money’nin efsanevi sunucusu Jim Cramer, Cuma günü yaptığı açıklamada Broadcom CEO’su Hock Tan’ın Trump’ın Çinlileri yola getirme kararını yanlış anlamasının bedelini ödediğini söyledi. Trump’ın Çin ticaret görüşmelerinde ülkeye oyun eğdirmek için Huawei’e karşılık Broadcom’u feda etmek zorunda olduğunu iddia eden Cramer, yorumlarıyla dikkat çekti.

Broadcom geçen yıl, akıllı telefonlar ve mobil ağ donanımlarının önemli bir üreticisi olan Çin merkezli Huawei’den yaklaşık 900 milyon dolar gelir elde etmişti.

Jim Cramer: Trump Huawei’i Çin’in Akhilleus Topuğu YorumuJim Cramer da buna işaret ederek, Trump’ın Huawei’i Çin lideri Xi Jinping’in Aşil’in topuğu (yarı tanrı bir baba olan Peleus ile su tanrıçası olan Thetis’in oğlu olan çeyrek tanrı, annesi oğlunu ölümsüzlük suyuna batırıp çıkarsa da bu sırada ıslanmayan topuğu, onun ölümüne yol açacaktır) olarak gördüğünü dile getirdi. Çünkü Trump’ın Huawei’i kara listeye alma kararının altında, Çin’in teknoloji devlerinden birinin sarsılmasına asla izin vermeyeceği düşüncesi vardı.

Broadcom CEO’sunun 2017’de Beyaz Saray’a gitmesine işaret eden Jim Cramer, Başkan Trump’a katılarak Singapur merkezli şirketi ABD’ye geri taşıyacağını duyuran CEO Hock Tan’ın Trump tarafından haksızlığa uğradığını düşünüyor olabileceğini belirtti.

Trump Huawei’i Çin’in Akhilleus Topuğu YorumuBaşka bir darbede ise Trump yönetimi, geçen yıl Broadcom’un San Diego merkezli Qualcomm’u satın almasını, ulusal güvenlik gerekçeleriyle engellemişti. Cramer burada; “Broadcom, dikkate değer derecede iyi bir şirket ve dünyanın iki en büyük ekonomik gücü arasındaki çapraz ateşte yaralanacak” dedi. Yarı iletken üreticisi Broadcom’un hisseleri, Perşembe günü beklentilerin altında çeyrek gelir açıklamasının ardından Cuma günü açılışında sert düşüş gösterdi.

Broadcom bilançosunda ayrıca Washington ile Pekin arasındaki ihtilaftan kaynaklı olarak talepte bir yavaşlama tahmin edip 2019 gelir beklentisini düşürdü. Tan da açıklamada, bunun devam eden jeopolitik belirsizlikler tarafından yönlendirdiğini bildirdi. “Müşterilerimizden biri, en büyük müşterilerimizden biri üzerindeki ihracat kısıtlamalarının etkilerini de görüyor” diyen Tan, Huawei engellerine de açıkça atıfta bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu