Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Daha Zayıf ABD Doları Konusundaki Duruşu Öngörüsüz

Daha zayıf bir dolar için çağrı yapan Trump’ın ABD para birimi konusundaki duruşunun öngörüsüz olduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
Trump’ın Daha Zayıf ABD Doları Konusundaki Duruşu Öngörüsüz
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha zayıf bir dolar için çağrılarının üzerine konuşan bir ekonomist, Trump’ın duruşunun öngörüsüz olduğunu söyledi.

Principal Global Investors’un baş küresel ekonomisti olan Bob Baur; “Donald Trump’ın daha zayıf bir dolar isteyeceği kesinlikle doğru. Ama bence bu gerçekten ileri göremeyen bir duruş” ifadeleriyle görüş bildirdi.

ABD dolarındaki değişikliklerin küresel ekonomiye verilen doğal tepkiler olduğunu belirten Baur; “geçen yıl boyunca, dünyadaki yavaşlamanın artmasıyla dolar güçlendi” dedi.

Dünyadaki Yavaşlama Dolar Güçlendi Bununla birlikte doların sadece doğal olarak biraz daha zayıflayacağı bir dönemde olduklarını düşündüğünü belirterek, bunun küresel büyüme akışının bir parçası olduğunu savundu. Ekonominin biraz daha ılımlı olabileceğini ama yavaşlamanın sona ermeye doğru ilerlediğini belirten Baur; “işaretler, bu çeyrekte daha iyi bir büyüme elde edeceğimiz ve gelecek çeyrekte bunun doları biraz daha zayıf olmaya yönlendireceği yönünde” dedi. Ancak ekonomist, Washington’un dolara doğrudan müdahalesinin muhtemel olmadığının üzerini çizdi.

“Bir rezerv para biriminiz varken ve bunun değerini kendiniz manipüle etmeye çalıştığınızda, bu gerçekten tehlikeli bir bölgeye girmenize neden olur” sözleriyle de düşüncesini açıkladı.

Washington Dolar Zayıflatma Müdahale EtmeyecekPrincipal Global Investors ekonomistinin yorumları, Trump yardımcılarını ABD dolarını zayıflatacak yol bulmaları için görevlendirdi yönündeki iddiaların üzerine geldi. Nitekim Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Trump’ın doları zayıflatmak için yollar aradığını öne sürmüş, ilaveten FED seçimleri Judy Shelton ve Christopher Waller ile görüşme yaparken, onlara dolar hakkında sorular sorduğunu bildirmişlerdi.

İddialar çok da şaşırtıcı gelmemişti çünkü Trump daha önce defalarca doların yabancı para birimlerine karşı çok fazla güçlü olduğundan şikayet ederek, diğer ülkeleri para birimlerini manipüle etmekle suçlamıştı. Daha güçlü bir ABD dolarının Amerikan ihracatını daha pahalı hale getirerek ülkenin açığını kötüleştirdiğini öne süren Trump, bunun Amerika’yı küresel olarak dezavantajlı konuma soktuğunu savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu