Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Virüs Salgınıyla Baş Etmede Çin’e Yardım Teklifinde Bulundu

ABD Başkanı Trump, koronavirüs salgını konusunda Çin’e yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.
Trump Virüs Salgınıyla Baş Etmede Çin’e Yardım Teklifinde Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şu an 31 ülkede olmak üzere hızla yayılmaya devam ediyor. Virüsün 79 bin kişiye bulaşması, İran ve İtalya’da can kayıplarının artması ülkelerin güvenlik önlemlerini artırmasını sağladı.

Çin’de yılda bir defa yapılan ve en önemli konuların konuşulduğu meclis toplantısı ileri bir tarihe ertelendi. ABD Başkanı Donald Trump, salgın konusunda Pekin hükümetine yardım etmeye hazır olduklarını bildirdi.

ABD Başkanı Trump sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda koronavirüs salgınına dair değerlendirmede bulundu.

Trump Yardım TeklifiTrump virüsün Amerika’da kontrol altında olduğunu, şu anda ilgili tüm ülkelerle tema halinde olduklarını belirtti. Çin ile de sürekli irtibatta olduklarını söyleyerek, Devlet Başkanı Xi Jinping’e her türlü yardımı etmeye hazır olduklarını ilettiklerini açıkladı. Trump salgının baş gösterdiği Ocak ayında Çin’i virüsle mücadele konusunda takdir ettiğini söylemişti.

Durumun vehameti arttıkça virüsün yayıldığı ülkelere komşu olan tüm ülkeler önlem almaya başladı. İran’da can kaybının 14’e yükselmesiyle Afganistan ve Türkiye sınır kapılarını kapattı. Aynı şekilde İtalya’da virüs nedeniyle ölenlerin sayısının 6’ya çıkması bu ülkeye yapılan seyahatlere kısıtlama getirtti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Güney Kore Savunma Bakanı Jeong Kyeong-doo ile Pentagon’da bir araya geldi. İki isim daha sonrasında ortak basın toplantısı düzenleyerek virüs konusunu ele aldı. 12 Aralık’ta Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs nedeniyle Mark Esper, askeri birliklerin ve üslerin giriş-çıkışları kontrol altında tuttuklarını söyledi. Güney Koreli mevkidaşı ise ordusunda 13 askerde daha virüs tespit edildiğini açıkladı. Bu bağlamda birlikler içindeki hareket ve intikalleri son sınırladıklarını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu