Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Başkanı Trump Çin’i Misilleme Yapmaması Konusunda Uyardı

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, işlerin daha kötü olacağı gerekçesiyle Çin’in misilleme yapmaması gerektiğini vurguladı.
ABD Başkanı Trump Çin’i Misilleme Yapmaması Konusunda Uyardı
Yorum

ABD ile Çin arasında ticaret müzakereleri devam ederken, Donald Trump 200 milyar dolarlık Çin malına ek gümrük vergisini artırdıklarını, önümüzdeki günlerde de bunun dışında kalan 350 milyar dolarlık ürüne daha ek vergi tarifesi uygulanacağını duyurdu.

Küresel piyasalar dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında süren ticaret savaşında ortamın yeniden gerilmesiyle karışık seyrederken, gözler Çin’den gelecek karşılık adımına çevrildi. Başkan Trump ise Çin’e misilleme yapmaması konusunda uyarıda bulundu.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Çin’in misilleme yapmaması gerektiğini, aksi takdirde işlerin daha kötüye gideceğini söyledi.

Trump Çin Misilleme UyarısıABD’nin Çin mallarına getirdiği vergileri ABD’li tüketicinin ödemesi için bir neden olmadığını söyleyen Trump, vergi uygulamayan bir ülkeden alım yaparak, bunlardan tamamen kaçmanın mümkün olduğunu anlattı. Çin’deki birçok şirketin bu vergiler yüzünden ülkesini terk ettiğini ve benzer Asya ülkelerine gittiğini söyledi.

Bu gibi olumsuz nedenlerle Çin’in ticaret anlaşmanı yapma istediklerini belirten Trump; “Çin’de iş yapacak kimse kalmayacak. Çin için çok kötü. ABD için çok iyi. Ancak Çin, ABD’den uzun yıllar çok faydalandı. Misilleme yapmamalı, sadece daha kötü olacak” şeklinde konuştu.

Trump’ın Başekonomi Danışmanı Larry Kudlow, ticaret savaşının Amerika’yı da etkileyeceğini söyledi.

 Larry KudlowHafta sonu yapılan görüşmelerde iki ülke arasında herhangi bir mutabakata varılamadı. ABD kanadından Çin yasalarında değişiklik talep edildi. Pekin hükümeti ise çıkarlarına zarar veren bir anlaşmaya dahil olmayacaklarını söyledi.

Söz konusu gerilim sadece Çin’e zarar veriyor gibi görünse de Trump’ın Başekonomi Danışmanı Larry Kudlow, ABD için de olumsuz olduğunu aktardı. Kudlow, iki tarafın da bedel ödeyeceğini ve zarar göreceğini söyledi.

Finans piyasaları ticaret gelişmeleri ile düşerken, bir yandan da ABD’nin Avrupa Birliği’ne misilleme tehdidi değerlendiriliyor.

ABD AB TehditABD Savunma Bakanlığı, AB’nin ek başına yürüttüğü savunma projelerini sürdürmesi halinde misilleme yapılacağı tehdidinde bulundu. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ellen Lord’un AB’nin tek başına yürüttüğü savunma projelerinin, son 30 yıldır devam eden AB’nin transatlantik savunma endüstrisine entegrasyonunu ve NATO aracılığıyla askeri iş birliğini tehlikeye soktuğunu bildirdi.

Savunma ve silahlanma projelerini başta ABD olmak üzere üçüncü ülkelerle yürütmesi halinde ticari ve siyasi ilişkilerde misilleme yapılabileceği yönünde bilgi yer alırken, ABD’den “Avrupa savunma girişimleri üzerine 15 yıl önce yaşanan tartışmaları güçlü bir şekilde tekrardan gündeme getireceği” uyarısı geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu