Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Avrupa Otomobillerine Getireceği Tarifeler Altı Aylığına Ertelendi

Trump yönetiminin Avrupa otomobillerine getireceği gümrük vergisini altı aylığına erteleme kararı aldı.
Trump’ın Avrupa Otomobillerine Getireceği Tarifeler Altı Aylığına Ertelendi
Yorum

Trump yönetimi, Avrupa Birliği ve Japonya ile ticari anlaşmaları müzakere etmek için altı aya kadar otomobil ve parçasına yönelik ithalat üzerine getireceği tarifeleri ertelemeye karar verdi. Avrupalı maliye bakanları ise karar gelmeden önce kararın geciktirilmesinin akıllıca olacağını dile getirmişlerdi.

Trump, Lighthizer’i ulusal güvenliğin otomobil ithalatından tehdit altındaki ozulmaların ele alınması konusunda anlaşma imzalamaya yönlendirdi.

Trump Lighthizer'i GörevlendirdiBeyaz Saray basın sekreteri Sarah Huckabee Sanders, “Amerika Birleşik Devletleri savunması ve askeri üstünlüğü, otomobil endüstrimizin rekabetçiliğine ve endüstrinin ürettiği araştırma ve geliştirmeye bağlı. Müzakere süreci, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer tarafından yürütülecek ve anlaşmalar 180 gün içinde gerçekleştirilmezse, Başkan ne yapılması gerekip gerekmediğine karar verecek,” dedi.

Beyaz Saray’ın Cumartesi gününe kadar otomobillere vergi getirip getirmemeye karar vermesi gerekiyordu. Bu yılın başlarında Ticaret Bakanlığı, Trump’ın ulusal güvenlik gerekçesiyle hareketi haklı çıkarabileceğini söyledi. Yasaya göre; idare, ticaret ortaklarıyla pazarlık yapıyorsa kararını altı aya kadar geri çekebilir.

Otomobil tarifelerinin artırılması, ABD ekonomisini aşağı çekebilecek bir küresel ticaret savaşında yeni cepheler açmakla tehdit etti.

Oto Tarifeleri ABD Ekonomisine ZararAB, Trump’ın otomobil tarifelerine devam etmesi durumunda gümrük vergisi getirilecek Amerikan mallarının bir listesini hazırladı. Otomobil üreticileri ve bazı ABD’li milletvekilleri potansiyel tarifelere karşı çıktılar. Amerikan otomobil endüstrisi, tarifelerin tehlikeye yol açacağını ve tüketiciler için fiyatları artıracağını söyledi.

Karar, ABD ve Çin ticaret savaşında yeni tarifelerin getirilmesinden sonra geldi. Beyaz Saray, genişleyen ihtilafın ortasında ABD’nin ticari taciz dediği şeyi de ele almak için Pekin ile bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Trump, geçen yıl ulusal güvenlik gerekçesini; AB, Kanada ve Meksika gibi müttefiklerden gelen metaller de dahil olmak üzere çelik ve alüminyum ithalatına tarifeler koymak için kullandı. Avrupa ile misilleme ile karşılık verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu