Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanlığı İhtisas Serbest Bölge Firmalarının Proje Kabulüne Başladı

İhtisas serbest bölgelerinin altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Ticaret Bakanı Pekcan, yerli ve yabancı firmalara yatırım çağrısında bulundu.
Ticaret Bakanlığı İhtisas Serbest Bölge Firmalarının Proje Kabulüne Başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlığın resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada ihracat odaklı teknoloji firmalarına ihtisas serbest bölge davetinde bulundu.

İhtisas serbest bölgeleriyle ilgili olarak gelinen son aşamaya dair değerlendirmede bulunan Pekcan, söz konusu projeyi hayata geçirmek amacıyla 9 Haziran 2020 tarihinde 2635 sayılı İhtisas Serbest Bölgelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Kararın yayımlandığını söyledi.

Söz konusu proje ile firmaların küresel ticaretten aldığı payın artırılması hedefleniyor.

Bakan Pekcan Serbest Bölge AçıklamasıBakan Pekcan İhtisas Serbest Bölgeleri Projesi’nin amacının; orta-yüksek ve yüksek teknolojili mal ve hizmet üretimi ile ihracatının artırılması, bununla birlikte imalat, yazılım ve bilişim sektörlerinin bir araya gelerek işbirliği imkanlarının artırılması olduğunu söyledi.

Haziran ayında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile yüksek teknolojili veya katma değeri yüksek sektörlerde ihracat yapacak olan firmalara kira ve istihdam desteği sağlandığını açıkladı.

Serbest bölgelere yapılacak olan yatırımlarda, yatırımcılara ve işletici şirketlere sabit yatırım tutarı için faiz ve kar payı desteği verilmesine imkan tanındığını da sözlerine ekledi.

Teknoloji firmalarının küresel ticaretten aldığı payı artırmak için bürokratik işlemler azaltıldı.

Bakan Pekcan Firmalara Yatırım ÇağrısıFirmalara nakit ve kira desteğinin yanında, kaliteli istihdam gibi imkanlar tanındığını söyleyen Bakan Pekcan, tek durak hizmet sunumu imkanları ile donatılacak ihtisas serbest bölgelerinin yasal altyapısının hazırlanması çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Orta, yüksek ve yüksek teknolojili imalat, yazılım ve bilişim ürünü alanında faaliyet gösteren hem yerli hem de yabancı firmalara yatırım davetinde bulundu.

Pekcan 12 Eylül Cumartesi günü yaptığı açıklamada; “İhtisas Serbest Bölgelerimizde yatırım yapacak veya yeni İhtisas Serbest Bölgesi kurmak isteyen ya da işletmeye talip, yerli ve yabancı şirketleri de projeleri ile birlikte Bakanlığımıza davet ediyoruz.” sözlerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum