Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Bakanı KDV İndirimi İhlalinde Ağır Yaptırım için Uyardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan KDV indirimi için çalışmalar başladı. Ticaret Bakanı konuyla ilgili açıklama yaparak indirimleri fiyatlara yansıtmayanları uyardı!
Ticaret Bakanı KDV İndirimi İhlalinde Ağır Yaptırım için Uyardı
Yorum

Son dönemde sık sık gündeme gelen KDV indiriminde yeni gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu haftaki kabine toplantısının ardından KDV’de yeni düzenlemenin detaylarını ana hatlarıyla duyurmuştu.

Erdoğan konuşmasında küresel ve bölgesel krizlere atıfla hayat pahalılığı karşısında milleti koruma mücadelesine devam edildiğini söylemişti. Alınan yeni kararlar kapsamında deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdüklerini açıklamıştı.

Erdoğan’ın açıklamaları sonrası KDV indirimi kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ticaret Bakanı Mehmut Muş da bugün konuyla ilgili açıklama yaptı.
Ticaret Bakanı KDV İndirimi
KAYNAK: Twitter

KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesine yönelik yapılan düzenlemenin amacına ulaşması için gerekli çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesini takiben 81 ildeki Ticaret Müdürlükleri vasıtasıyla ülke genelinde denetimler gerçekleştirileceğini söyledi.

KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışlarıyla vatandaşları mağdur eden firmalara en ağır yaptırımların uygulanacağını ekledi.

Yayımlanan Kararname uyarınca ay başından itibaren sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri ile bebek bezi, hijyenik ped gibi ürünlerin satışında KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e inecek.

Yeme içme hizmetlerinde halen birinci sınıf işletme, üç yıldız ve üzeri otel gibi yerlerde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı, söz konusu hizmetlerin tamamında yüzde 8’e düşecek.

Konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan kısmı için KDV yüzde 8; 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda sınırı aşan kısım için yüzde 18 olacak. Sertifikalı tohum ve fidanların tamamı yüzde 1 KDV uygulanacakken ikinci el araç satışında KDV yüzde 18 olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu