Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Nisan Toplantısında Beklendiği Gibi Faiz Oranlarını Sabit Tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu.
TCMB Nisan Toplantısında Beklendiği Gibi Faiz Oranlarını Sabit Tuttu
Son Güncelleme: 
Yorum

TCMB’nin Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini beklendiği gibi değiştirmedi ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24 düzeyinde sabit tuttuğunu açıkladı. Açıklamada sıkı para politikasının enflasyonda önemli iyileşme sağlanana kadar süreceği belirtildi. İhtiyaç anında ek sıkılaştırma yapılabileceği ifadesi ise metinden çıkarıldı.

TCMB’nin faiz kararının hemen ardından dolar kuru 5,88 lira seviyesinden 5,96 liraya kadar yükseldi.

Dolar Karar ile YükseldiTCMB tarafından yapılan açıklamada, “Son dönemde açıklanan veriler, ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken, finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir,” ifadelerine yer verildi.

Enflasyon göstergelerinde, iç talep gelişmelerine bağlı olarak bir miktar iyileşme gözlendiği belirtildi. Buna ek olarak, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyirin ise fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini gösterdiğine dikkat çekildi.

Kurul bu çerçevede enflasyon görününde belirgin bir iyileşme olana kadar sıkı duruşun korunmasına karar verdiğini açıkladı.

TCMB Enflasyonu İzliyorTCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini dile getirdi. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmelerin yakından izleneceği söylendi. Ayrıca parasal duruşun, enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirleneceği vurgulandı.

Raporun sonunda ise “Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır,” ifadelerine yer verildi.

Dolar kuru güne 5,8732 liradan başladı ve TCMB’nin faiz kararının açıklanmasıyla birlikte ilk tepki olarak yüzde 1’i aşan yükseliş kaydetti.

Kur Yüzde 1 YükseldiKur, birkaç gündür 5,80 liranın üzerindeki seyrini korurken, bugün TCMB Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak haberi beklemeye başladı. Karar öncesinde 5,8876 liradan işlem gören kur, açıklamayla birlikte 5,9643 liraya kadar tırmandı. Daha sonra yüzde 1,09 oranında artıda seyrederek 5,9367 liradan alıcı bulmaya başladı.

ABD’nin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere İran’dan petrol ithalatı muafiyetini kaldırmasıyla petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş, ABD ile yaşanan S400 krizi, TCMB’nin resmi rezervlerine yönelik endişeler, seçim belirsizliğinin henüz sona ermemesi ve dolar endeksinde yükseliş gibi faktörler, Türk lirasını baskılayarak değer kayıplarını artırmasına neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu