Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Koronavirüsle İlgili Aldığı Kararlar İş Dünyasına Nefes Aldıracak

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını değerlendiren iş dünyası temsilcileri alınan erken önlemlerin piyasayı rahatlatacağını belirtti.
TCMB’nin Koronavirüsle İlgili Aldığı Kararlar İş Dünyasına Nefes Aldıracak
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyaya korku salan ve an itibarıyla toplam can kaybının 7 bin 330’a yükseldiği koronavirüs salgını iktisadi faaliyetlerin azalmasına, ticaretin aksamasına ve finans piyasalarında sıkıntıların başlamasına sebep oldu.

Çin’de başlayan Kovid-19 salgınının, bu ülkede 5 milyon kişiyi işsiz bıraktığı açıklandı. Türkiye’de ilk vaka sayısının açıklanmasının üzerinden bir hafta geçti ve sayı 47’ye yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise aynı olumsuz durumların yaşanmaması ve ekonominin koronavirüs salgınından minimum şekilde etkilenmesi amacıyla harekete geçti. Merkez Bankası’nın erkenden tedbir aldığını belirten iş dünyası temsilcileri, alınan kararların piyasaya nefes aldıracağını belirtiyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, 100 baz puanlık faiz indiriminin yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail OlpakMerkez Bankası’nın faiz indirimi kararının kendilerinin beklentileriyle uyumlu olduğunu söyleyen Olpak, koronavirüs etkilerine karşı atılan bu adımın doğru olduğunu belirtti.

Salgın nedeniyle küresel ekonomide daralma olduğunu ve sektörün likit ihtiyacının arttığını söyleyen Olpak, bu anlamda bankanın aldığı kararın üretici ve sanayicilerin faiz yükünü hafifletme açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası’nın aldığı tedbirler içerisinde yer alan zorunlu karşılıklarda 500 baz puanlık indirimin reel kredi büyüme koşullarını sağlayan bankalara döviz ve altın cinsi likidite verilmesinin önünü açtığını dile getirdi.

Ek likidite imkanının reel sektörün ihtiyacı olan kredi akışını sağlayacağını, ihracatçıların yaşadığı sıkıntıları hafifleteceğini ve iş dünyasına nefes aldıracağını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gelir vergisi ödeme süresini 30 Nisan’a uzattığını söyleyen DEİK Başkanı, ekonomi yönetiminin eşzamanlı olarak aksiyon planlarını hayata geçirdiğini kaydetti.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, Türkiye’nin koronavirüs tedbirlerini erken aldığını belirtti.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali KopuzFaiz indirimi kararına değinen Kopuz, tüm dünyanın ciddi bir salgın haline gelen koronavirüsa karşı bir sınav verdiğini söyledi. Türkiye‘nin en başından bu yana gerekli tedbirleri en erken olan ülke olduğunu, aynı hamleyi ekonomi alanında da gösterdiğini belirtti.

Salgın öncesinde Türkiye ekonomisinin ciddi bir toparlanma sürecine girdiğini ve finansal koşullarda iyileşme olduğunu söyleyen Kopuz koronavirüsün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin ekonomisini de tehdit ettiğini vurguladı.

Bu doğrultuda bugün yapılan faiz indiriminin finansal istikrarını desteklemek amacıyla yerinde bir karar olduğunu ve iş dünyasının olumlu karşıladığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu