Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Faiz İndirimine Geri Sayım Başlamışken Miktar Tahminleri Gelmeye Başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına sayılı günler kala, indirim miktarının ne kadar olacağına dair tahminler gelmeye başladı.
TCMB’nin Faiz İndirimine Geri Sayım Başlamışken Miktar Tahminleri Gelmeye Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta gerçekleştirilecek olan PPK toplantısı TCMB’nin faiz indirim kararını belirsizlikten kurtaracak. Piyasalar dikkatini buna yöneltirken, ekonomistlerin yaptığı değerlendirmeler sonucunda 400 baz puan ve üzeri indirimin döviz kurlarını sert yükselişe götürebileceği öngörüldü.

TCMB Başkanlığına Murat Uysal’ın getirilmesinden bu yana gerçekleştirilecek ilk PPK toplantısından beklentiler “faiz indiriminin kesin olarak yapılacağı” yönünde. Fakat bu indirim miktarının ne kadar olacağı merak ediliyor. Uysal, bir açıklamasında para politikasında değişiklik için uygun ortam olduğunu belirtmişti.

Bir ankete katılan 20 kurumun beklentisi TCMB’nin 250 baz puanlık indirim uygulayacağı yönünde.

TCMB'nin 250 Baz Puanlık İndirim Uygulayacağı BekleniyorCommerzbank Analisti Tatha Ghose, indirimlerin Temmuz’da başlayacağını belirtirken, politika faizinin %17 oranında olup kur ve finansal istikrarda zarara yol açmayacak şekilde olacağını açıkladı. Ayrıca Ghose, %17 altına inene kadar indirimlerin devam edeceğini düşünüyor.

Bu konudaki tahminler sürerken, Bloomberg International faizin 2021 yılının ilk çeyreğine kadar %14.5’e ineceğini öngördü. Middle East Ekonomisti Ziad Davud ise yavaşlayan enflasyon ve TL’nin istikrar kazanmasının bu ayki faiz indirimine zemin hazırladığını düşünüyor.  Bununla birlikte Davud’a göre Çetinkaya’nın görevine son verilmesi daha sert faiz indirimi beklentilerini güçlendirdi.

Morgan Stanley ise halihazırdaki beklentilerini 2 katından daha fazla artırarak 250 baz puanlık bir indirim bekliyor. Fiyatlardaki artışın son zamanlarda beklenenden iyi olmasını ve TL’deki düzenli seyri beklentisine gerekçe olarak gösteren kurumun ekonomistinden bir açıklama geldi.

Morgan Stanley Ekonomisti Ercan Ergüzel’e göre değişimin en büyük nedeni daha fazla güvercin tutuma sahip olan Uysal’ın TCMB Başkanlığına getirilmesi.

Morgan Stanley Ekonomisti Ercan Ergüzel'e Göre Değişimi En Büyük Nedeni Uysal'ın Göreve GetirilmesiÖte yandan TCMB’den daha sert faiz indirimi beklentisi içinde olanlar da mevcut. İstanbul Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Ozaner, en az 400 baz puanlık faiz indirimi tahmin ettiklerini bildirdi. Tahvil piyasasının bu fiyatlamada rol oynadığını belirten Ozaner, başkan değişikliğinin olmaması durumunda da faiz indirimi olacağını düşünüyor.

Yorumlarını aktaran Ozaner, Eylül ayındaki beklentilerin önemine dikkat çekerek Ağustos ve Eylül aylarında baz etkisiyle durumun netlik kazanacağını, Ekim-Kasım aylarından itibaren dengelenme olacağını bildirdi. Ayrıca Ozaner TCMB’den Eylül ayında da 150-200 baz puanlık indirim bekliyor. Bu dönemden sonrası için ise dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

Ozaner, yabancı yatırımcıların beklentisinin 250 baz puan olduğunu belirtirken, Türkiye’deki geniş fiyatlama aralığıyla birlikte 400 baz puanlık indirimin doları 5.80’e çıkarabileceğini öngördü.

Yabancı Yatırımcıların Beklentisi 250 Baz PuanDiğer bir yandan Fed’in bu ay sonu uygulayacağı faiz indiriminin gelişen piyasaları olumlu etkileyeceğini düşünen Ozaner, bu kapsamda kurda bir gerileme yaşanacağını düşünmüyor.

Son olarak İş Yatırım da Uysal’ın açıklamaları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek haneli faiz açıklamasından etkilenerek 400 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi içinde.

Yüksek faiz konusunu her fırsatta eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve getirdiği Uysal’dan faizleri indirmesi konusunda beklenti içerisinde. 25 Temmuz’da verilecek kararla çözüme kavuşacak olan bu konu, tahminlerinde 50-800 baz puan seviyelerinde seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu