Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Faiz İndirecek mi? Tahminlerde Enflasyon Vurgusu

Faiz için gözler TCMB’nin yarınki kararına çevrildi. Enflasyona ilişkin endişeler artarken TCMB için tahminler ne diyor? İşte beklentiler…
TCMB Faiz İndirecek mi? Tahminlerde Enflasyon Vurgusu
Son Güncelleme: 
Yorum

2022’nin ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini beklentilere paralel yüzde 14’te değiştirmeden bırakan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılında faizi toplam 500 baz puan indirdi.

Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında faiz indiren TCMB, Ocak’ta durakladı.

Bu durum Türk lirasını rekor düşük seviyelere götürürken enflasyonist baskıları artırdı. Açıklanan son veriler enflasyonun yüzde 48,69 ile son 19 yılın zirvesini yenilediğini gösterdi.

Gelişmelerin üzerine TCMB geçen hafta yıl sonu enflasyon tahminini yükselterek yüzde 29,75’ten yüzde 34,06’ya revize etti. Yıl sonu dolar tahminini ise 16,04 TL olarak belirledi. Durum böyleyken TCMB’nin Şubat toplantısında nasıl bir yol izleyeceği araştırılıyor. Uzmanlar yarın saat 14.00’da açıklanacak TCMB kararı için ne diyor?

TCMB’nin Yarınki Toplantısından Ne Karar Çıkacak?

TCMB Toplantı Tarihleri
Kaynak: TCMB

Sözcü tarafından derlenen ekonomist tahminlerine göre TCMB bu ayki faiz toplantısında faizi sabit bırakacak.

Bloomberg anketinde beklenti politika faizinin yüzde 14’te değiştirilmeden bırakılacağını gösteriyor. Benzer şekilde Reuters ve Foreks anketleri de faizde değişiklik beklemiyor. İnfo Yatırım, Gedik Yatırım ve Tera Yatırım gibi kurumlar da oranın yüzde 14’te bırakılacağını öngörüyor.

Enflasyon Görünümü ve Rezervlerde Düşüşle Faiz İndirimine Yer Yok

ING Ekonomisti Muhammet Mercan, TCMB’nin Ocak toplantısının ardından yayımlanan notta elektrik, benzin ve doğal gaz fiyatlarındaki son artışlar göz önüne alındığında, enflasyonun yakın vadede baskı altında ve 2022’nin sonlarına kadar son okumanın oldukça üzerinde kalmasını muhtemel gördü.

“Enflasyon görünümü ve TCMB rezervlerindeki son düşüş, bize göre yakın vadede daha fazla politika gevşemesine yer bırakmayacaktır” demişti.

Ocak’ta 19 yılın zirvesini yineleyen enflasyon sonrası notunda da Mercan, önümüzdeki dönemde enflasyon dinamiklerinde daha fazla zorluğa işret etmişti.

“Enflasyonun büyük baz etkilerinin desteğiyle 2022 yıl sonuna kadar bir miktar ılımlılık göstermeden önce muhtemelen ikinci çeyrekte zirveye çıkacağını ve önümüzdeki aylarda zirve civarında hareket edeceğini görüyoruz” diyen Mercan, daha fazla politika gevşemesine alan olmadığı yorumunu yineledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu