Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkanı Kavcıoğlu Enflasyon Raporu 2021-III’ü Açıklıyor

Enflasyon Raporu 2021-III bilgilendirme toplantısı yapıldı. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini %12,2'den %14,1'e yükseltti.
TCMB Başkanı Kavcıoğlu Enflasyon Raporu 2021-III’ü Açıklıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü enflasyon raporu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu 2021-III bilgilendirme toplantısı sonrasında basın mensuplarının karşısına geçti.

Ankara’da, fiziksel ortamda yapılan toplantı sonrasında ekonomistlerin sorularını yanıtladı. Ekonomik büyümenin yılın ikinci çeyreğinde baz etkisiyle oldukça yüksek olacağını ifade etti.

Kavcıoğlu, yılın ikinci çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin gücünü koruduğunu belirtti.

Coroınavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörün hizmet olduğunu aktaran TCMB Başkanı, toparlanma olsa da hala pandemi öncesi seviyelerin altında olduğunu söyledi. 2021 ikinci çeyreğinde, büyümenin ivme kazanacağını belirtti.

Talepteki artışın cari denge ve istihdam üzerinde olumlu etki yaratacağı ve bu bakımdan çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. Aşılanma konusuna da değinen Kavcıoğlu, bu konuda ilerleme kaydeden ülkelerin iktisadi faaliyetlerde daha güçlü toparlanma sergilediğini dile getirdi.

Küresel normalleşmenin finansal piyasalar üzerinde etkili olmayı sürdüreceğini aktardı. Yılın geri kalanında ihracattaki artış ve turizm faaliyetlerinin hız kazanmasıyla, cari fazla beklediklerini söyledi.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarında en dikkat çekici detaylardan birisi dış borç konusu oldu. Kısa vadeli dış borç istatistiklerinde revizyon yapacaklarını belirtti. Alınacak net kararların 19 Ağustos’ta paylaşılacağını bildirdi.

Emtia fiyatlarındaki ve kurdaki yükselişin enflasyon görünümünü olumsuz etkilediğini belirtti.
Haziran TÜFE Yıllık Değişim
Kaynak: TÜİK

Son açıklanan verilere göre Türkiye’nin yıllık enflasyonu %17,53 seviyesine çıktı. TCMB Başkanı, para politikasının tek başına enflasyonu düşürmeye yeterli olmayacağını söyledi. Söz konusu artışta temel mal, enerji ve gıda gruplarının belirleyici olduğunu bildirdi.

Bir önceki raporda enflasyonun yıl sonunda orta noktası %12,2 olmak üzere %10-14,4 aralığında gerçekleşeceği tahmini paylaşılmıştı.

Bugün ise bu oran %14,1 seviyesine yükseltildi. Merkez Bankası’nın enflasyonu kalıcı şekilde düşürmek için elindeki tüm araçları kullanmaya, kararlılıkla devam edeceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu