Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkanı Çetinkaya’nın Görevine Son Verildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevine son verildi. Çetinkaya’nın yerine yardımcısı Murat Uysal getirildi.
TCMB Başkanı Çetinkaya’nın Görevine Son Verildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Murat Çetinkaya, 20 Nisan 2016 tarihinden beri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığını üstleniyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan karar neticesinde Murat Çetinkaya’nın görevinden alındığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Merkez Başkanı Atama Kararı’na göre görevine son verilen Çetinkaya’nın yerine yardımcısı Murat Uysal’ın atanması kararına varıldı. Bu kararın ardından TCMB Başkanı (Guvernorü) olan Uysal, “Para politikaları araçlarını bağımsız olarak uygulamaya devam edeceğim. Uygulanacak politikalarla ilgili iletişim kanallarını üst düzeyde kullanacağım.” dedi.

Uysal, 9 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olmuş, o tarihten bugüne kadar da görevini yürütüyordu.

Uysal 9 Haziran 2016 Tarihinde TCMB Başkan Yardımcısı Olmuştu1971 doğumlu Murat Uysal’ın 1998 yılında meslek hayatına atıldığı biliniyor. Bankacılık sektöründe uzun yıllara dayanan çalışmalarıyla tanındı. Bu sabah, Murat Çetinkaya’nın yerine TCMB Başkanı olarak atanmasıyla ilgili ilk açıklamalarını kaydeden Uysal, yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirtti.

Ayrıca bu kapsamda yakın zamanda bir basın toplantısı düzenlenmesi planlanıyor. Öte yandan görev süresinin bitmesine henüz 10 ay bulunan Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınması pek çok ekonomisti farklı yorumlara yöneltti.

Bu karara ilişkin ilk yorumlardan biri, Türkiye’de en çok takip edilen ve saygın ekonomistler arasında yer alan eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez tarafından geldi.

Eski Hazine Müsteşarı Mahfi EğilmezEğilmez, “TCMB Başkanı, kurumsal hedeflere ulaşamadıkları gerekçesiyle görevinden alındı. Hedef yanlıştı. Maliye politikası, para politikası hedefinin tam tersi bir hedefe yönelmişti. Bu koşullar altında hedefin tutması zaten mümkün değildi.” yorumunu yaptı.

Diğer taraftan, eski Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, 2008-2011 yılları arasında da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığını üstlenmiş İbrahim Turhan da bu ani karara tepki göstererek yöntem ve zamanlamaya bir anlam veremediğini ifade etti. Ayrıca bu kararın ciddi zararlar verebileceğinden endişe ediyor.

Türkiye’de ses getiren bu haberin ardından gazete yazarı Erkin Şahinöz de görevden alınmayı kabine revizyonunun işareti olarak yorumladı. İktisatçı Mustafa Sönmez’den de ilginç bir yorum geldi. Sönmez, Murat Uysal için, “Daha Uysal birini bulmuşlar. Soyadı Uysal. Faiz indir, deyince itiraz etmeyecek.” yorumunu yaptı.

Atamanın ardından TCMB yaptığı yazılı açıklamada “06 Temmuz 2019 Tarihli ve 30823 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına Murat Uysal atanmıştır. Murat Uysal 9 Haziran 2016 tarihinden bugüne Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekteydi.” ifadelerine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu