Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayvan 3Ç20’de Haziran 2018’den Bu Yana En Hızlı GSYİH Artışını Kaydetti

Covid-19’la mücadelede başarılı bir örnek sergileyen ve bir kilitleme uygulamak zorunda kalmayan Tayvan, üçüncü çeyrek büyümesiyle beklentileri geride bıraktı.
Tayvan 3Ç20’de Haziran 2018’den Bu Yana En Hızlı GSYİH Artışını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu haftanın en çok beklenen ekonomik verilerinden bir tanesi de Tayvan GSYİH’si idi. Hong Kong ve 3Ç20’de beklentileri aşan Kore’nin ardından Cuma günü gayri safi yurt içi hasıla açıklayan Tayvan, 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 4,42 oranında büyüdüğünü bildirdi.

2020’de büyüyecek sayılı ekonomilerden biri olan Tayvan, Covid-19 salgınının hızlı kontrolü ve bu yılın başlarında yaşanan daralmanın ardından büyümeyi hızlandırmak için faydalanılan ABD-Çin rekabeti ile iki yıldan fazla bir sürenin en hızlı büyümesini kaydetti.

GSYİH, bir yıl öncesine göre üçüncü çeyrekte yüzde 3,3 artarak Haziran 2018’den bu yana en hızlı artışı yaşarken bu ekonomistlerin yaptığı bir anketteki en yüksek artış tahmininden bile daha yüksek geldi.

Yapılan açıklamaya göre hükümet, güçlü büyümeyi ihracatta beklenenden daha büyük bir artışa bağladı ve bir teşvik programı da özel tüketimi artırdı.
Tayvan 3Ç20 GSYİH
Kaynak: Bloomberg

Zaten kısa süre önce Tayvan Ulusal Konseyi tarafından yapılan açıklamada da Eylül’de ihracatını yine artıran ülkenin 2020 büyümesinin yüzde 1,56’yı aşacağı söylenmişti. Bununla birlikte Bloomberg Tayvan’ın Covid-19 krizinden hızla sıyrılma konusunda Güney Kore ve Çin’e katıldığını ancak diğer ticaret ortaklarının çoğunun hala daralma kaydettiklerini yazdı.

Söz konusu toparlanma ihracatta büyüme, daha güçlü bir para birimi, virüsün hızlı kontrolü ve kupon bazlı bir yerel teşvik programı dahil olmak üzere çeşitli faktörlerle desteklendi.

Ancak pandeminin dünyanın birçok yerinde yeniden canlanması ve teknolojiye yönelik belirsiz küresel talebin toparlanmayı tersine çevrilebileceği de eklendi.
Tayvan 30 Ekim Vaka
Kaynak: Worldometers

Habere göre Taipei’deki Standard Chartered Bank’ta ekonomist olan Tony Phoo, dördüncü çeyreğin zorlu olacağını belirterek; “Yarı iletkenler ve teknoloji ürünleri hala yüksek büyüme kapasitesine sahip olacak mı? ABD ve Avrupa’daki salgının tatil tüketimini etkileyip etkilemediğini görmemiz gerekecek.” dedi.

Tayvan Perşembe itibarıyla yerel bir vaka rapor etmediği 200. gününe ulaşırken asla bir tecrit uygulamak zorunda kalmadı.

İstatistik departmanında üst düzey yönetici olan Wu Pei-hsuan, Tayvan’ın tüm yıllık büyümesinin %1,9 olabileceğini belirtirken bu tahminin dünyadaki birçok ülkede görülen Covid salgınlarının ikinci ve üçüncü dalgalarını hesaba katmadığını söyledi.

Hükümetin mevcut resmi tahmini ise GSYİH’nin yüzde 1,6 artması yönündeydi. Ekonomist Anita Hsu ise Pazartesi günkü bir röportajda, “ister dış ticarete ister tüketime bakın, hepsi oldukça olumlu görünüyor, iç tüketim önemli ölçüde artmış görünüyor ve teşvik ve turizm kuponları, yabancı turistlerden kaybedilen tüketimin bir kısmını telafi etmek için yeterli olmalı” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu